Alabama's Largest Annual Multi-Sport Event for Youth & Adults!

 

Alabama State Games Triathlon Competition

TRIATHLON - Competition Date: June 24, 2017

This year’s Fort Rucker Triathlon at the Alabama State Games will be on June 24, 2017. It will he held at West Beach, Lake Tholocco. This google maps link will take you to the Lake Tholocco Lodging Office Race day registration begins at 6:00 am, the Triathlon starts at 7:00 am. Participants are encouraged to register at either Physical Fitness Center or MWR Central or call (334) 255-2997 for more information. The swim portion is .25 miles, the bike portion is 10.6 miles, and the run is 3.1 miles. Open to the public. For more information, please contact the Fort Rucker Physical Fitness Center at (334) 255-2296/3794, or MWR Central (334) 255-2997

The triathlon event is hosted and administered by Fort Rucker. Registration for this event goes through Fort Rucker. Contact info is above and can also be found by clicking the event flyer, below. 

Additional Event Information

Additional information about Triathlon and the overall Alabama State Games event activities, including Opening Ceremony, can be found in the tabbed section below. Use the tabs on the left to reveal the section you want to view. 

Alabama State Games Official Results for Triathlon

2014 Official Results

All results are reported as they were furnished to the Alabama State Games Command Center. Any changes in the results will have to be confirmed by the officials in charge of the event. Send any questions or corrections to admin@alagames.com.

Triathlon-Youth Race Results

    [11-12] Individual-Female
  • 1 - Evan Welch [22:16.6] (Sparta)
  • 2 - Abigail Welch [26:44.4] (Sparta)
  • 3 - Adah Allen [27:55.8] (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - Ben Winfield [27:22.4] (Tuscaloosa)
  • 2 - Bode W. Williams [39:15.9] (Northport)
    [13-15] Individual-Female
  • 1 - McKenzie Hogue [41:48.2] (Alabaster)
  • 2 - Sydney Nelson [47:11.8] (Vestavia Hills)
  • 3 - Hannah Bice [52:37.3] (Bessemer)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Cecily Burns [11:55.4] (Madison)
  • 2 - Ever G. Williams [13:50.6] (Northport)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Austin Freyer [11:54.5] (Birmingham)
  • 2 - Elliott Allen [11:55.5] (Birmingham)
  • 3 - Wyatt Mulder [12.03.2] (Wetumpka)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Karis Gidley [42:11.3] (Tuscaloosa)
  • 2 - Gracie Brooks (Oneonta)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Conrad Burns [33:09.5] (Madison)
  • 2 - Rex Usry [39.30.0] (Oneonta)

2013 Official Results

    [11-12] Individual-Female
  • 1 - McKenzie Hogue [20:39] (Alabaster)
  • 2 - Madison Atkins [32:04] (Columbus)
  • 3 - Loree Gidley [36:13] (Tuscaloosa)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - RC Stewart [19:21] (Wetumpka)
  • 2 - William Grissom [25:11] (Birmingham)
  • 3 - Skyler Etheridge [32:30] (Birmingham)
    [13-15] Individual-Female
  • 1 - Madison Hoaglurd
  • 2 - Samantha Burns [56:53] (Madison)
  • 3 - Josefina McGuire [57:47] (Springville)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Nicholas Callahan
  • 2 - Jonah Morris [47:33] (Rainbow City)
  • 3 - Hunter Grimes [56:19] (Gadsden)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Cecily Burns [19:11] (Madison)
  • 2 - Breeze Phillips [19:25] (Adamsville)
  • 3 - Ever G. Williams [20:59] (Northport)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Logan Weighall [11:04] (Wetumpka)
  • 2 - Wyatt Mulder [18:50] (Wetumpka)
  • 3 - Zachary Grissom [21:23] (Birmingham)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Isabella Doll [30:51] (Birmingham)
  • 2 - Taylor Grissom [31:58] (Birmingham)
  • 3 - Kate Mcomber [32:08] (Montgomery)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Graham Young [25:34] (Auburn)
  • 2 - Drake Loiacono [26:26] (Hoover)
  • 3 - Conrad Burns [29:57] (Madison)

2012 Official Results

    [11-12] Individual-Female
  • 1 - Tavlore R. Hanna [21:51] (Birmingham)
  • 2 - Sailor Miles [23:31] (Montgomery)
  • 3 - Sarah Hogue [26:30] (Alabaster)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Carter Lemons [45:26] (Birmingham)
  • 2 - Guy Davies [54:23] (Auburn)
  • 3 - Joshua Myers [56:27] (Birmingham )
    [13-15] Individual-Male Long Race
  • 1 - William Bloodworth [45:16] (Mountain Brook)
  • 2 - Nathan G. Meadows [46:20] (Montgomery)
  • 3 - R Begg [46:32] (Indian Springs Village)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Molly Coleman [17:52] (Birmingham)
  • 2 - Taylor Grissom [18:03] (Birmingham)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Ethan P. Pratt [16:09] (Albertville)
  • 2 - Logan Weighall [20:18] (Wetumpka)
  • 3 - Zachary Grissom [21:14] (Birmingham)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Presley Miles [23:41] (Montgomery)
  • 2 - Jessica Delambert [30:44] (Tupelo)
  • 3 - Annabelle Elsner [31:34] (Jackson)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - John P. Hanna [24:44] (Birmingham)
  • 2 - Carey Hereford [26:41] (Birmingham)
  • 3 - Cameron English [27:01] (Birmingham)

2011 Official Results

Triathlon-Adult Race Results

    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Christopher Clements [1:09:42] (Gadsden)
    [16-19] Individual-Female
  • 1 - Peyton Langley [1:28:36] (Prattville)
    [16-19] Individual-Male
  • 1 - Kyle Johnson [1:09:51] (Birmingham)
    [20-24] Individual-Female
  • 1 - Melissa Meinberg [1:31:28] (Birmingham)
  • 2 - Allison Spencer [1:39:28] (Tuscaloosa)
    [20-24] Individual-Male
  • 1 - J. Bruhn [1:02:56] (Birmingham)
    [25-29] Individual-Male
  • 1 - Matthew Merrick [1:22:33] (Birmingham)
  • 2 - Joshua Butler [1:34:01] (Pelham)
  • 3 - Thomas Boone [2:14:27] (Pelham)
    [30-34] Individual-Female
  • 1 - Sara Hacker [1:20:24] (Birmingham)
  • 2 - Mary Nelson [1:39:58] (Birmingham)
    [30-34] Individual-Male
  • 1 - Greg Houser [1:16:27] (Tuscaloosa)
  • 2 - Robert Thompson [1:23:56] (Birmingham)
  • 3 - Will Barrett [1:31:02] (Prattville)
  • 3 - Todd Wood [1:33:27] (Birmingham)
    [35-39] Individual-Female
  • 1 - Sissy Thompson [1:19:28] (Orange Beach)
    [35-39] Individual-Male
  • 1 - Justin Highley [1:10:15] (Owens Crossroads)
  • 2 - Ty Harrington [1:12:31] (Pelham)
  • 3 - Andrew Lewis [1:34:24] (Birmingham)
    [40-44] Individual-Female
  • 1 - Christine C. Schmalzer [1:34:14] (Ethridge)
  • 2 - Lori Katowich [1:45:26] (Prattville)
  • 3 - Rebecca Morrison [2:00:30] (Baton Rouge)
    [40-44] Individual-Male
  • 1 - Jeffrey Putt [1:11:08] (Birmingham)
  • 2 - Alan Loveman [1:16:15] (Rome)
  • 3 - Brett Sheedy [1:24:59] (Mountain Brook)
    [45-49] Individual-Female
  • 1 - Barbara Bruner [2:16:54] (Alabaster)
    [50-54] Individual-Female
  • 1 - Catherine Pagani [1:31:37] (Tuscaloosa)
    [50-54] Individual-Male
  • 1 - Bruce Carter [1:17:12] (Helena)
  • 2 - Randy Meinberg [1:27:53] (Hoover)
  • 3 - Larry Wells [1:48:03] (Birmingham)
    [55-59] Individual-Female
  • 1 - Susan Jones [1:37:11] (Grove Hill)
  • 2 - Amy Stewart [1:52:32] (Birmingham)
    [60-64] Individual-Male
  • 1 - Tom McMann [1:34:31] (Birmingham)
    [ALL] Overall Female
  • 1 - Sissy Thompson [1:19:28] (Orange Beach)
  • 2 - Sara Hacker [1:20:24] (Birmingham)
  • 3 - Peyton Langley [1:28:36] (Prattville)
    [ALL] Overall Male
  • 1 - J. Bruhn [1:02:56] (Birmingham)
  • 2 - Christopher Clements [1:09:42] (Gadsden)
  • 3 - Kyle Johnson [1:09:51] (Birmingham)

Triathlon-Relay [16 & Over] Results

    Male Relay All Ages
  • 1 - HEDGEPETH (Alexandria)

Triathlon-Youth Race Results

    [10-12] Individual-Female
  • 1 - Sailor Miles [44:11] (Montgomery)
  • 2 - Lauren Hoaglund [49:07] (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - William Hereford [44:23] (Birmingham)
  • 2 - Tyler Highley [54:41] (Owens Crossroads)
    [13-15] Individual-Female
  • 1 - Sarah Buckelew [40:31] (Madison)
  • 2 - Breann Huff [47:06] (Brewton)
  • 3 - Maddie Hoaglund [47:09] (Hoover)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Russell Galloway [35:47] (Birmingham)
  • 2 - Carter Frezell [40:27] (Brewton)
  • 3 - Jase Bell [43:59] (Madison)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Presley Miles [17:39] (Montgomery)
  • 2 - Ella Thompson [19:48] (Orange Beach)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Jane Tullis [15:28] (Rome)
  • 2 - Anna C. Loveman [15:34] (Rome)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Douglas T. Macon [20:43] (Montgomery)

2010 Official Results

Triathlon-Adult Race Results

    [16-19] Individual-Male
  • 1 - Ryan King [1:13:04] (Huntsville)
  • 2 - Mitchell Henry [1:19:45] (Spring Hill)
  • 3 - Aaron Lovelady [1:25:28] (Florence)
    [20-24] Individual-Female
  • 1 - Samantha Clark [1:08:01] (Spanish Fort)
  • 2 - Erin Brahm [1:17:08] (Huntsville)
  • 3 - Kat Sweatt (Birmingham)
    [20-24] Individual-Male
  • 1 - J. Bruhn [1:03:14] (Tuscaloosa)
  • 2 - James Barton [1:17:10] (Auburn)
  • 3 - Jacob Mueller (Birmingham)
    [25-29] Individual-Female
  • 1 - Megan Rivera [1:19:22] (Auburn)
  • 2 - Kara Hamilton [1:35:09] (Birmingham)
  • 3 - Haley Herron [1:39:23] (Tuscaloosa)
    [25-29] Individual-Male
  • 1 - Felipe Bastos [58:47] (Maylene)
  • 2 - Steven Bacon [1:08:09] (Mobile)
  • 3 - Mariano Cebrian (Chattanooga)
    [30-34] Individual-Female
  • 1 - Stephanie Frey [1:22:25] (Oklahoma City)
  • 2 - Mallory Carrington [1:23:13] (Birmingham)
  • 3 - Debora Warner [1:38:18] (Bessemer)
    [30-34] Individual-Male
  • 1 - Brandon Beckett [1:09:20] (Irondale)
  • 2 - David Temple [1:11:36] (Wetumpka)
  • 3 - Jeff Lancaster (Mountain Brook)
    [35-39] Individual-Female
  • 1 - Gigi Dendy [1:20:01] (Tuscaloosa)
  • 2 - Sarah Nash [1:26:17] (Birmingham)
  • 3 - Tina Nelson [1:51:44] (Vestavia Hills)
    [35-39] Individual-Male
  • 1 - Justin Highley [1:12:58] (Owens Crossroads)
  • 2 - Casey Woodring [1:14:41] (Birmingham)
  • 3 - Matt Denton [1:19:26] (Homewood)
    [40-44] Individual-Female
  • 1 - Dana Peele [1:20:21] (Alpharetta)
  • 2 - Beth Smith [1:34:07] (Rome)
  • 3 - Stacy Kingren [2:06:44] (Vestavia Hills)
    [40-44] Individual-Male
  • 1 - Chad Hathorne [1:10:27] (Birmingham)
  • 2 - Peter Haddin [1:16:00] (Hoover)
  • 3 - Chad Carter (Atlanta)
    [45-49] Individual-Female
  • 1 - Barbara Monaghan [1:25:38] (Birmingham)
  • 2 - Rosemary Riley [1:37:35] (Hoover)
    [45-49] Individual-Male
  • 1 - Jim Hoover [1:08:54] (Birmingham)
  • 2 - Scott Smith [1:18:51] (Rome)
  • 3 - Chuck Meek (Jacksonville)
    [50-54] Individual-Male
  • 1 - Bruce Carter [1:27:08] (Helena)
  • 2 - Gerald Shaw [1:35:30] (Anniston)
  • 3 - Rene Llera (Prattville)
    [55-59] Individual-Male
  • 1 - Tom McMann (Birmingham)
    [ALL] Overall Female
  • 1 - Samantha Clark [1:08:01] (Spanish Fort)
  • 2 - Erin Brahm [1:17:08] (Huntsville)
  • 3 - Kat Sweatt [1:18:58] (Birmingham)
    [ALL] Overall Male
  • 1 - Felipe Bastos [58:47] (Maylene)
  • 2 - J. Bruhn [1:03:14] (Tuscaloosa)
  • 3 - Steven Bacon (Mobile)

Triathlon-Youth Race Results

    [10-12] Individual-Female
  • 1 - Abigail Williams [44:06] (Dothan)
  • 2 - Avery Smith [48:25] (Rome)
  • 3 - Savannah Strange (Pelham)
    [10-12] Individual-Male
  • 1 - Mitchell Kingren (Vestavia Hills)
  • 2 - Tommy Garvey (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - Mitchell Kingren [52:36] (Vestavia Hills)
  • 2 - Tommy Garvey (Birmingham)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Matthew Perlich [40:34] (Birmingham)
  • 2 - Alan Loveman (Rome)
  • 3 - Parker Turner [46:27] (Montgomery)
  • 3 - Joseph McGriff (Slocomb)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Anna C. Loveman [20:49] (Rome)
  • 2 - Presley Miles [24:24] (Montgomery)
  • 3 - Anne Scott Smith (Rome)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Harrison McGriff (Slocomb)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Taylore Hannah [17:13]
  • 2 - Sailor Miles [20:58] (Montgomery)
  • 3 - Steely Ruzic [23:26] (Brewton)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - William Hereford [17:51] (Birmingham)
  • 2 - Andy Mullins [23:09] (Helena)
  • 3 - Tyler Highley (Owens Crossroads)

2009 Official Results

Triathlon-Adult Race Results

    [16-19] Individual-Female
  • 1 - Alisha Broderick [01:29:57.958] (Wilsonville)
  • 2 - Lauren Ferguson [02:12:25.147] (Birmingham)
  • 3 - Elizabeth Abernathy [02:13:14.065] (Vestavia Hills)
    [16-19] Individual-Male
  • 1 - Rafael Gonzales [01:41:16.518] (Theodore)
    [20-24] Individual-Female
  • 1 - Leigh A. Armstrong [01:16:49.434] (Birmingham)
  • 2 - Whitney Polstra [01:25:43.522] (Birmingham)
    [20-24] Individual-Male
  • 1 - Joe Berry [01:07:28.292] (Madison)
  • 2 - Wes Blair [01:07:48.680] (Thorsby)
  • 3 - Nathan Robinson [01:08:19.202] (Auburn)
    [25-29] Individual-Female
  • 1 - Jennifer Anzo [01:18:30.384] (Birmingham)
  • 2 - Erin Rogers [01:20:39.365] (Hernando)
  • 3 - Callie McMillin [01:44:21.288] (Nashville)
    [25-29] Individual-Male
  • 1 - David Gottlieb [01:06:08.553] (Birmingham)
  • 2 - Scott Tanner [01:11:33.437] (Birmingham)
  • 3 - David Daly [01:21:46.606] (Vestavia)
    [30-34] Individual-Female
  • 1 - Sara Hacker [01:16:28.388] (Birmingham)
  • 2 - Christen Biddle [01:27:29.933] (Albertville)
  • 3 - Tricia Morris [01:28:30.807] (Albertville)
    [30-34] Individual-Male
  • 1 - Richard Pennino [01:16:54.188] (Birmingham)
  • 2 - John Tatum [01:22:45.882] (Oxford)
  • 3 - Robert Ross [01:25:36.286] (Hoover)
    [35-39] Individual-Female
  • 1 - Bonnie Whitener [01:25:23.152] (Tuscaloosa)
  • 2 - Kimbellee Fipps [01:27:43.879] (Birmingham)
  • 3 - Jill Coker [01:40:08.167] (Booneville)
    [35-39] Individual-Male
  • 1 - Eric Swope [01:06:54.323] (Birmingham)
  • 2 - Dan Lowery [01:10:45.603] (Birmingham)
  • 3 - Bart Wilder [01:17:26.166] (Hoover)
    [35-39] Individual-Male Paratriathlete
  • 1 - Larry Hicks [01:54:43.478] (Pike Road)
    [40-44] Individual-Female
  • 1 - Linda K. Hearn [01:17:23.498] (Anniston)
  • 2 - Penny Broderick [01:18:03.621] (Wilsonville)
  • 3 - Nancy Hale [01:18:26.592] (Homewood)
    [40-44] Individual-Male
  • 1 - Trent Lowery [01:04:47.230] (Birmingham)
  • 2 - Tim Doescher [01:05:12.007] (Huntsville)
  • 3 - Mark Ingle [01:16:36.525] (Helena)
    [45-49] Individual-Female
  • 1 - Carollynne Blakney [01:46:42.516] (Bynum)
  • 2 - Ann F. Drummond [01:54:14.132] (Birmingham)
    [45-49] Individual-Male
  • 1 - Mark Hearn [01:28:10.229] (Anniston)
  • 2 - Shawn Knepper [01:57:13.589] (Cropwell)
  • 3 - Thomas Morrison [02:17:00.582] (Ashville)
    [50-54] Individual-Female
  • 1 - Roma Dirienzo [01:19:00.790] (Homewood)
  • 2 - Ginger Jefferson [01:34:03.818] (Birmingham)
  • 3 - Barbara Quinn [01:40:38.956] (Birmingham)
    [50-54] Individual-Male
  • 1 - Randy Meinberg [01:37:53.485] (Hoover)
    [55-59] Individual-Male
  • 1 - David G. Kilcoyne [01:26:16.757] (Birmingham)
  • 2 - Tom McMann [01:40:18.075] (Hoover)
    [ALL] Overall Female
  • 1 - Lesley Binning [01:07:23.185] (Auburn)
  • 2 - Josephine Lowery [01:12:29.975] (Homewood)
  • 3 - Rachel Moreau [01:15:33.618] (Birmingham)
    [ALL] Overall Male
  • 1 - Felipe Bastos [01:00:12.216] (Maylene)
  • 2 - Josh D. West [01:03:54.643] (Birmingham)
  • 3 - Matt Denton [01:04:16.255] (Homewood)

Triathlon-Relay [16 & Over] Results

    Mixed Relay All Ages
  • 1 - Abercrombie (Bessemer)

Triathlon-Youth Race Results

    [10-12] Individual-Female
  • 1 - Madison Hoaglund [52:34.000] (Hoover)
    [11-12] Individual-Male Long Race
  • 1 - Jordan Harmon [30:41.188] (Chelsea)
  • 2 - Sean Drummond [58:16.782] (Birmingham)
  • 3 - Austin Monaghan [01:00:04.766] (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male Short Race
  • 1 - Ben Garner [19:39.969] (Opelika)
  • 2 - Kevin Lazenby [19:49.594] (Opelika)
    [13-15] Individual-Female
  • 1 - Jessica Harmon [50:41.594] (Chelsea)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Mitchell Henry [37:54.313] (Spring Hill)
  • 2 - Jack Monaghan [39:29.000] (Birmingham)
  • 3 - Russell Gallwoay [41:48.516] (Birmingham)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Harrison Lowery [28:14.047] (Homewood)
  • 2 - Kell Coker [28:36.579] (Booneville)
    [7-9] Individual-Female
  • 1 - Anna Hoaglund (Hoover)
    [9-10] Individual-Female
  • 1 - Lauren Hoaglund [24:00.860] (Hoover)
  • 2 - Steely Ruzic [27:32.141] (Brewton)
  • 3 - Caroline Monaghan [28:10.907] (Birmingham)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Reid S. Manley [19:54.063] (Birmingham)
  • 2 - Joshua Myers [21:05.032] (Birmingham)
  • 3 - Gartman Sloan [26:23.313] (Pelham)

2008 Official Results

Triathlon-Adult Race Results

    [13-15] Individual-Female
  • 1 - Abigail Brunner [0:38:37.00] (Birmingham)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Christopher Brahm [1:06:40] (Huntsville)
    [16-19] Individual-Female
  • 1 - Chloe W Drummond [1:41:50.00] (Birmingham)
    [16-19] Individual-Male
  • 1 - J. Bruhn [1:14:09.00] (Birmingham)
    [20-24] Individual-Female
  • 1 - Sara Phelps [1:26:42.00] (Birmingham)
    [20-24] Individual-Male
  • 1 - Matt Kerry [1:17:28.00] (Decatur)
  • 2 - Wesley Ormond [1:20:47.00] (Auburn)
  • 3 - Jake Nolen [1:22:42.00] (Birmingham)
    [25-29] Individual-Female
  • 1 - Kelley Belmont [1:35:58.00] (Pelham)
  • 2 - Angela Rausch [1:49:05.00] (Columbiana)
    [25-29] Individual-Male
  • 1 - David Gottlieb [1:08:50.00] (Birmingham)
  • 2 - Cheldon Deason [1:25:43.00] (Goodwater)
  • 3 - Julian Villar [1:28:01.00] (Atlanta)
    [30-34] Individual-Female
  • 1 - Carrie Campbell [1:27:47.00] (Birmingham)
  • 2 - Cassie Moss [1:44:46.00] (Birmingham)
    [30-34] Individual-Male
  • 1 - Ashley Folkes [1:09:26.00] (Smyrna)
  • 2 - Diamond Vrocher [1:15:46.00] (Trussville)
  • 3 - Michael Evers [1:16:32.00] (Birmingham)
    [35-39] Individual-Male
  • 1 - Tim Doescher [1:06:37.00] (Huntsville)
  • 2 - Jon Houser [1:17:06.00] (Big Cove)
  • 3 - Steve Knuble [1:34:45.00] (Huntsville)
    [40-44] Individual-Male
  • 1 - Kevin Teel [1:15:09.00]
  • 2 - Bill Gannaway [1:15:14.00] (Decatur)
  • 3 - Robert Jackson [1:22:08.00] (Anniston)
    [45-49] Individual-Female
  • 1 - Ann F Drummond [1:48:46.00] (Birmingham)
  • 2 - Carollynne Blakney [1:50:05.00] (Bynum)
  • 3 - Anne C Smith [1:55:19.00] (Daphne)
    [45-49] Individual-Male
  • 1 - Tom Selden [1:07:16.00] (Birmingham)
  • 2 - William M Hearn [1:28:38:00] (Anniston)
    [50-54] Individual-Male
  • 1 - Bill Dennis [1:25:35.00] (Daphne)
    [55-59] Individual-Male
  • 1 - Rick Greif [1:16:35.00] (Madison)
    [60-64] Individual-Male
  • 1 - Hank Williford [1:37:37.00] (Montgomery)
    [ALL] Overall Female
  • 1 - Blair Folkes [1:16:35.00] (Smyrna)
  • 2 - Therese M. Bynum [1:20:01.00] (Birmingham)
  • 3 - Linda K Hearn [1:21:17.00] (Anniston)
    [ALL] Overall Male
  • 1 - Felipe Bastos [0:59:03.00] (Maylene)
  • 2 - William Ansick [1:05:31.00] (Huntsville)
  • 3 - Aaron Ainsworth (Fultondale)

Triathlon-Relay [13 & Over] Results

    Mixed Relay All Ages
  • 1 - Team Magic (Birmingham)

Triathlon-Youth Race Results

    [10-12] Individual-Female
  • 1 - Lauren Watts [0:29:29.00] (Norcross)
  • 2 - Madison A. Meredith [0:35:40.00] (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - Owen Walker [0:32:58.00] (Avondale)
  • 2 - Alex Hawkin [0:36:55.00]
  • 3 - Will Christian [0:39:13.00] (Birmingham)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Tyler Conn [0:29:22.00] (Montgomery)
  • 2 - Alex Hilley [0:53:01.00] (Birmingham)
    [7-8] Individual-Female
  • 1 - Maddie Hoaglund [0:50:14.00] (Birmingham)
  • 2 - Lauren Hoaglund [0:50:28.00] (Hoover)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Tristan Conn [0:32:31.00] (Montgomery)
  • 2 - Stone Evers [0:38:25.00] (Birmingham)
    [7-9] Individual-Female
  • 1 - Savannah R. Meredith [0:40:48.00] (Birmingham)
  • 2 - Caroline Monaghan [0:49:44.00]
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Joshua Myers [0:41:56.00] (Birmingham)
  • 2 - Sloan Gartman [0:46:31.00] (Pelham)

2007 Official Results

Triathlon Results

    Male Relay All Ages
  • 1 - Umbach's Guys (Birmingham)
    [18 & Under] Relay-Male
  • 1 - Mullins Kids (Birmingham)

Triathlon-Individual [12 & Under] Results

    [10-12] Individual-Female
  • 1 - Mary G Pittman (Birmingham)
    [11-12] Individual-Male
  • 1 - Swede Umbach (Birmingham)
  • 2 - Johnny Newbill (Maxwell Air Force Base)
  • 3 - Liam Herb (Chelsea)
  • 4 - Robby Garrison (Birmingham)
    [7-8] Individual-Male
  • 1 - Joshua Myers (Birmingham)
  • 2 - Sloan Gartman (Pelham)
    [9-10] Individual-Male
  • 1 - Joseph Alexander (Birmingham)

Triathlon-Individual [13 & Over] Results

    [13-15] Individual-Female
  • 1 - Callie Garrison (Birmingham)
    [13-15] Individual-Male
  • 1 - Robert Allen (Daphne)
    [16-19] Individual-Female
  • 1 - Chloe W Drummond (Birmingham)
    [16-19] Individual-Male
  • 1 - Barrett Eubanks (Falkville)
  • 2 - J. Bruhn (Birmingham)
    [20-24] Individual-Female
  • 1 - Cassie McEnroe (Birmingham)
    [20-24] Individual-Male
  • 1 - Jacob Lyon (Camden)
  • 2 - Bradley Eubanks (Falkville)
    [25-29] Individual-Male
  • 1 - Brandon Eubanks (Harvest)
  • 2 - Christian Maniscalo (Pelham)
  • 3 - Shaun Shuck (Birmingham)
    [35-39] Individual-Female
  • 1 - Les Whatley (Birmingham)
  • 2 - Christine C. Schmalzer (Ethridge)
  • 3 - Melissa Stewart (Birmingham)
    [35-39] Individual-Male
  • 1 - Sam Dillashaw (Trussville)
  • 2 - Michael Youravitch (Gulf Breeze)
  • 3 - Phillip Martin (Helena)
  • 4 - Jim Stewart (Birmingham)
    [40-44] Individual-Male
  • 1 - Trip Umbach (Birmingham)
  • 3 - Jeff McLeod (Lawrenceville)
    [45-49] Individual-Male
  • 1 - Charles O Drummond (Birmingham)
    [50-54] Individual-Male
  • 1 - Rick Greif (Madison)
  • 2 - Michael MacManus (Norcross)
    [55-59] Individual-Female
  • 1 - Karan Vance (Carrollton)
  • 2 - Harriet Callahan (Mobile)
    [60-64] Individual-Male
  • 1 - Joseph Vance (Carrollton)

Triathlon Banner Gallery

Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors 

The Alabama State Games, in an effort to recognize outstanding youth and adult amateur athletes, presents an Athlete of the Year award to four deserving individuals that participate in the Alabama State Games sporting event. One male and one female youth (under 18 years old) Athlete of the Year, and one male and one female adult (18 years and older) Athlete of the Year will be selected from submitted nominations. 

How the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors is Chosen

Following the State Games, sports directors, coaches, athletes and parents can nominate athletes from individual sports and team sports for the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors. An entire team can't be nominated, but individual players from team sports are eligible for nomination. A selection board will meet to determine the winners.

What Selections Are Based On:

Sportsmanship, effort, attitude, overall athletic participation in the AL. State Games (include all AL. State Games awards won) and other athletic competitions, achievement, motivation and special attributes or circumstances that have been overcome. 

What Recipients Receive:

The recipients of the Athlete of the Year award presented by Academy Sports + Outdoors will receive a medal, walk in the Parade of Athletes and anchor the torch relay during the Alabama State Games Opening Ceremony, possibly mentioned in future Alabama State Games publications and be involved in promotional events. Winners will also be awarded a certificate signed by the current Governor of Alabama, at a special proclamation signing ceremony held at the Alabama State Capitol in Montgomery, AL. Winners of the Alabama State Games Athlete of the Year presenting by Academy Sports + Outdoors will also be submitted for consideration by the National Congress of State Games in naming the youth and adult, female and male National Athlete of the Year.

Forms will be available at competition venues (ask your event/tournament director) during the AL. State Games.

Deadline To Nominate:

Online submissions can be made, beginning June 9, 2017. Nominations received by August 1, 2017 will be considered.

Alabama State Games Hospitality Patrons

The Alabama State Games Hospitality Patrons support the games by donating equipment, food for volunteers and supplies as well as monetary donations. We would never be able to pull of the Alabama State Games without these organizations. Please take the time to support these fine companies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reaching the leaders of tomorrow...today!
TOP
No Errors occurred during this session.