Alabama State Games Swimming Competition

    Swim Meet: June 10, 2017

    Download Event Information Packet:

    Download

    Swimming Venue:
    Westgate Memorial Park
    James Grant Recreation Center
    Alan J Bohlert Indoor Pool
    501 Recreation Road
    Dothan, AL 36303
     
    Meet Director:
    Neal Stanford
     
    Rules: Meet will follow 2017 USA Swimming rules
                Youth: Observed Swim Meet
                Masters: Recognized by Southeastern Masters Swimming

    Team Registration:
    TEAMS CAN NOT REGISTER ONLINE.
    Teams need to submit entries using the Hy-Tek meet manager file, click button below to download. 

    Download

     
    Click here for Swimming Event Listing:

    Download


    Event Fees: $5.00 per event (6 Individual and 1 Relay) for youth participants
     
    Awards and Qualifying: 
    • AL. State Games gold, silver and bronze medals awarded to each age group.
    • Swimming is a medal sport for the State Games of America event. Teams who medal in the 2016 & 2017 Alabama State Games swim meet qualify to compete in the 2017 State Games of America (SGA), held in Grand Rapids, Michigan, August 3-6, 2017. Click the images below for more info. Participants in the Alabama State Games are responsible to check event format and age groups for all SGA qualifying sports offered at the Alabama State Games.

    Additional Event Information

    Additional information about Swimming and the overall Alabama State Games event activities, including Opening Ceremony, can be found in the tabbed section below. Use the tabs on the left to reveal the section you want to view. 

    Don't miss the Olympic-style Opening Ceremony festivities on Friday, June 9

    National Peanut Festival
    5622 US-231
    Dothan, AL 36301

     

    3:00 PM - Gates open for the Alabama State Games Fan Fair festivities.

    • T-shirt pick up, fun activities, food and product vendors, music, Olympic Day giveaways and much more! 

    5:00 PM - The Athlete Leadership Summit.

    • A platform for athletes, coaches, parents, spectators and volunteers to learn the importance of academic excellence, good citizenship, responsibility, leadership and the concept of community. Past speakers include Former Head Football Coach Bobby Bowden, Olympic Gold Medalist Jennifer Chandler, Former Head Football Coach Pat Dye, Olympic Gold Medalist Harvey Glance, Heisman Trophy Winner Bo Jackson, Former Alabama Football Player Siran Stacy, Team USA Handball, and Paralympic Athlete Maze Marshall. 

    6:00-6:45 PM - Parade of Athletes begin to line up by region.

    7:00 PM - Opening Ceremony Celebration show begins.

    • The Ceremony will take place in an Amphitheater, with limited seating available, lawn chairs and blankets are welcomed and recommended.
    • Parade of Athletes, live entertainment, t-shirt cannons, the Olympic torch relay and the lighting of the Olympic Flame, huge fireworks show, and so much more! Every registered athlete participating in the Opening Ceremony and the Parade of Athletes will receive a FREE Commemorative Opening Ceremony T-Shirt. Bring an American flag!

    For more information, visit the   page.

    Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors 

    The Alabama State Games, in an effort to recognize outstanding youth and adult amateur athletes, presents an Athlete of the Year award to four deserving individuals that participate in the Alabama State Games sporting event. One male and one female youth (under 18 years old) Athlete of the Year, and one male and one female adult (18 years and older) Athlete of the Year will be selected from submitted nominations. 

    How the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors is Chosen

    Following the State Games, sports directors, coaches, athletes and parents can nominate athletes from individual sports and team sports for the Athlete of the Year presented by Academy Sports + Outdoors. An entire team can't be nominated, but individual players from team sports are eligible for nomination. A selection board will meet to determine the winners.

    What Selections Are Based On:

    Sportsmanship, effort, attitude, overall athletic participation in the AL. State Games (include all AL. State Games awards won) and other athletic competitions, achievement, motivation and special attributes or circumstances that have been overcome. 

    What Recipients Receive:

    The recipients of the Athlete of the Year award presented by Academy Sports + Outdoors will receive a medal, walk in the Parade of Athletes and anchor the torch relay during the Alabama State Games Opening Ceremony, possibly mentioned in future Alabama State Games publications and be involved in promotional events. Winners will also be awarded a certificate signed by the current Governor of Alabama, at a special proclamation signing ceremony held at the Alabama State Capitol in Montgomery, AL. Winners of the Alabama State Games Athlete of the Year presenting by Academy Sports + Outdoors will also be submitted for consideration by the National Congress of State Games in naming the youth and adult, female and male National Athlete of the Year.

    Forms will be available at competition venues (ask your event/tournament director) during the AL. State Games.

    Deadline To Nominate:

    Online submissions can be made, beginning June 9, 2017. Nominations received by August 1, 2017 will be considered.

    Alabama State Games Official Results for Swimming

    2016 Official Results

    All results are reported as they were furnished to the Alabama State Games Command Center. Any changes in the results will have to be confirmed by the officials in charge of the event. Send any questions or corrections to admin@alagames.com.

    Swimming-US Masters Results

      [19-24] Male 50 Yard Free
    • 1 - William Viana [21.77] (Fort Rucker)
      [30-34] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Natalie Calhoun [2:05.52] (Enterprise)
      [30-34] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Ian Harris [1:24.95] (Fort Rucker)
      [30-34] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Ian Harris [1:21.10] (Fort Rucker)
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Ian Harris [1:09.46] (Fort Rucker)
      [30-34] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ian Harris [28.69] (Fort Rucker)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:25.46] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [1:37.77] (Northport)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Rachel Cobia [1:32.37] (Northport)
    • 2 - Elizabeth Johnson [1:38.39] (Birmingham)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:38.87] (Birmingham)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:19.92] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [1:25.12] (Northport)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [2:40.31] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [2:52.92] (Northport)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Elizabeth Johnson [3:08.49] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [3:19.76] (Northport)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Rachel Cobia [34.10] (Northport)
      [50-54] Female 100 Yard Back
    • 1 - Melissa White [1:13.69] (Hoover)
    • 2 - Melanie Coultas [1:14.20] (Hoover)
      [50-54] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Melanie Coultas [1:31.51] (Hoover)
      [50-54] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Melissa White [1:26.65] (Hoover)
      [50-54] Female 100 Yard Free
    • 1 - Melissa White [1:06.32] (Hoover)
    • 2 - Melanie Coultas [1:07.86] (Hoover)
      [50-54] Female 200 Yard Free
    • 1 - Melissa White [2:26.70] (Hoover)
      [50-54] Female 200 Yard IM
    • 1 - Melanie Coultas [2:53.07] (Hoover)
      [50-54] Female 50 Yard Free
    • 1 - Melanie Coultas [28.83] (Hoover)
    • 2 - Melissa White [29.06] (Hoover)
      [50-54] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Brad Riehm [1:27.41] (Pelham)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm [1:02.33] (Pelham)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm [2:25.40] (Pelham)
      [50-54] Male 200 Yard IM
    • 1 - Brad Riehm [2:52.85] (Pelham)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm [27.53] (Pelham)
      [55-59] Male 100 Yard Breast
    • 1 - David Asselstine [2:23.97] (Troy)
      [55-59] Male 100 Yard Free
    • 1 - David Asselstine [1:43.17] (Troy)
      [55-59] Male 200 Yard Free
    • 1 - David Asselstine [3:54.00] (Troy)
      [55-59] Male 50 Yard Free
    • 1 - David Asselstine [43.92] (Troy)
      [70 & Over] Female 100 Yard Back
    • 1 - Margaret Johnson [2:50.19] (Hoover)
      [70 & Over] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Margaret Johnson [3:11.17] (Hoover)
      [70 & Over] Female 100 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [2:43.74] (Hoover)
      [70 & Over] Female 200 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [5:43.97] (Hoover)
      [70 & Over] Female 200 Yard IM
    • 1 - Margaret Johnson [6:20.62] (Hoover)
      [70 & Over] Female 50 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [1:09.85] (Hoover)
      [70 & Over] Male 100 Yard Back
    • 1 - John Michel [1:37.01] (Dothan)
    • 2 - Coke Ellington [1:47.37] (Montgomery)
      [70 & Over] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Chander Mohindra [2:19.26] (Hoover)
      [70 & Over] Male 100 Yard Free
    • 1 - William Bradley [1:47.58] (Vestavia)
    • 2 - Chander Mohindra [2:17.00] (Hoover)
      [70 & Over] Male 200 Yard Free
    • 1 - John Michel [3:17.40] (Dothan)
      [70 & Over] Male 50 Yard Free
    • 1 - John Michel [37.67] (Dothan)
    • 2 - Coke Ellington [38.22] (Montgomery)
    • 3 - William Bradley [37.67] (Vestavia)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Addie Bruner [1:00.58] (Troy)
    • 2 - Gabriella Bushong [1:12:34] (Fort Rucker)
    • 3 - Savannah A. Bloom [1:15.71] (Dothan)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Addie Bruner [1:09.77] (Troy)
    • 2 - Lily Balkcom [1:17.79] (Georgetown)
    • 3 - Arwen Holland [1:16.00] (Dothan)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Addie Bruner [32.61] (Troy)
    • 2 - Arwen Holland [34.95] (Dothan)
    • 3 - Gabriella Bushong [37.59] (Fort Rucker)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Addie Bruner [35.60] (Troy)
    • 2 - Lily Balkcom [39.46] (Georgetown)
    • 3 - Arwen Holland [40.90] (Dothan)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Addie Bruner [30.35] (Troy)
    • 2 - Lily Balkcom [33.63] (Georgetown)
    • 3 - Molli Hutto [35.25] (Fort Rucker)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Addie Bruner [28.63] (Troy)
    • 2 - Arwen Holland [29.72] (Dothan)
    • 3 - Lily Balkcom [30.52] (Georgetown)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Zachary Hannah [1:00.49] (Troy)
    • 2 - Ashwin Revanna [1:06.41] (Vestavia)
    • 3 - Ryder Harris [1:08.13] (Fort Rucker)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Joshua Cobia [1:00.38] (Northport)
    • 2 - Zachary Hannah [1:13.50] (Troy)
    • 3 - Ashwin Revanna [1:18.72] (Vestavia)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Joshua Cobia [27.42] (Northport)
    • 2 - Zachary Hannah [34.10] (Troy)
    • 3 - Ryder Harris [37.59] (Fort Rucker)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Ashwin Revanna [38.77] (Vestavia)
    • 2 - Zachary Hannah [39.21] (Troy)
    • 3 - Ryder Harris [41.67] (Fort Rucker)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Joshua Cobia [27.42] (Northport)
    • 2 - Zachary Hannah [33.37] (Troy)
    • 3 - Ryder Harris [33.82] (Fort Rucker)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Joshua Cobia [25.15] (Northport)
    • 2 - Zachary Hannah [27.67] (Troy)
    • 3 - Ryder Harris [30.27] (Fort Rucker)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Emma Younce [56.76] (Opp)
    • 2 - Caroline Pynes [1:01.12] (Dothan)
    • 3 - Kate E. Baker [1:03.02] (Dothan)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Emma Younce [1:03.49] (Opp)
    • 2 - Caroline Pynes [1:10.09] (Dothan)
    • 3 - Kate E. Baker [1:12.23] (Dothan)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Emma Younce [29.14] (Opp)
    • 2 - Caroline Pynes [32.15] (Dothan)
    • 3 - Kate E. Baker [32.67] (Dothan)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Emma Younce [33.54] (Opp)
    • 2 - Eleanor Balkcom [36.92] (Georgetown)
    • 3 - Caroline Pynes [37.14] (Dothan)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Emma Younce [28.39] (Opp)
    • 2 - Caroline Pynes [31.19] (Dothan)
    • 3 - Carrie Elaine Smith [32.39] (Dothan)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Emma Younce [26.04] (Opp)
    • 2 - Kate E. Baker [28.28] (Dothan)
    • 3 - Caroline Pynes [27.37] (Dothan)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Harrison McGriff [56.25] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [1:02.10] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [1:06.04] (Opp)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Harrison McGriff [1:01.98] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [1:14.65] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [1:20.01] (Opp)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Harrison McGriff [31.33] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [35.92] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [37.22] (Opp)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Harrison McGriff [30.56] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [37.26] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [49.07] (Opp)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Harrison McGriff [28.02] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [33.04] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [34.51] (Opp)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Harrison McGriff [25.52] (Slocomb)
    • 2 - Nicholas Swanlaw [28.19] (Dothan)
    • 3 - Conner Tillman [29.50] (Opp)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Morgan Bull [55.56] (Dothan)
    • 2 - Mary Beth E. Baker [55.88] (Opp)
    • 3 - Hana Asselstine [1:33.88] (Troy)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Morgan Bull [1:04.40] (Dothan)
    • 2 - Mary Beth E. Baker [1:04.46] (Opp)
    • 3 - Hana Asselstine [1:53.54] (Troy)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Mary Beth E. Baker [29.98] (Opp)
    • 2 - Morgan Bull [30.88] (Dothan)
    • 3 - Hana Asselstine [47.92] (Troy)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Morgan Bull [34.00] (Dothan)
    • 2 - Mary Beth E. Baker [34.47] (Opp)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Morgan Bull [27.75] (Dothan)
    • 2 - Mary Beth E. Baker [28.93] (Opp)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Mary Beth E. Baker [25.59] (Opp)
    • 2 - Morgan Bull [26.12] (Dothan)
    • 3 - Hana Asselstine [37.51] (Troy)
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - Alex Gauldin [53.81] (Dothan)
    • 2 - Blake Pynes [54.56] (Dothan)
    • 3 - Sam Conner [59.49] (Dothan)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - Alex Gauldin [1:01.34] (Dothan)
    • 2 - Blake Pynes [1:05.68] (Dothan)
    • 3 - Sam Conner [1:07.79] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Alex Gauldin [28.78] (Dothan)
    • 2 - Blake Pynes [30.88] (Dothan)
    • 3 - Sam Conner [31.21] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Alex Gauldin [30.91] (Dothan)
    • 2 - Blake Pynes [34.25] (Dothan)
    • 3 - Sam Conner [36.19] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Alex Gauldin [26.17] (Dothan)
    • 2 - Sam Conner [28.76] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [39.33] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Alex Gauldin [24.13] (Dothan)
    • 2 - Blake Pynes [24.95] (Dothan)
    • 3 - Sam Conner [25.24] (Dothan)
      [8 & Under] Female 100 Yard IM
    • 1 - Ayla Bushong [1:32.79] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [1:40.60] (Dothan)
    • 3 - Mackenzie Young [2:00.47] (Abbeville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Ayla Bushong [18.99] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [20.02] (Dothan)
    • 3 - Mackenzie Young [23.56] (Abbeville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Ayla Bushong [22.06] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [23.91] (Dothan)
    • 3 - Mackenzie Young [28.73] (Abbeville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Ayla Bushong [19.60] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [20.82] (Dothan)
    • 3 - Conleigh C. Benefield [31.38] (Eufaula)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Ayla Bushong [15.51] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [17.05] (Dothan)
    • 3 - Mackenzie Young [20.22] (Abbeville)
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 1 - Ayla Bushong [35.47] (Fort Rucker)
    • 2 - Allie Melancon [38.85] (Dothan)
    • 3 - Mackenzie Young [46.50] (Abbeville)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Kaleb Fielder [1:32.30] (Enterprise)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Kaleb Fielder [21.64] (Enterprise)
    • 2 - River Harris [26.99] (Fort Rucker)
    • 3 - Chad M. Douglas [29.43] (Dothan)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Kaleb Fielder [23.08] (Enterprise)
    • 2 - River Harris [33.27] (Fort Rucker)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Kaleb Fielder [21.52] (Enterprise)
    • 2 - River Harris [29.54] (Fort Rucker)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Kaleb Fielder [16.44] (Enterprise)
    • 2 - River Harris [22.71] (Fort Rucker)
    • 3 - Chad M. Douglas [25.59] (Dothan)
      [8 & Under] Male 50 Yard Free
    • 1 - Kaleb Fielder [38.14] (Enterprise)
    • 2 - River Harris [1:12.63] (Fort Rucker)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Madelyn Bushong [1:15.66] (Fort Rucker)
    • 2 - Mary Clare Boyce [1:16.58] (Eufaula)
    • 3 - Kloei Kiefer [1:19.03] (Dothan)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Madelyn Bushong [1:24.11] (Fort Rucker)
    • 2 - Mary Clare Boyce [1:25.10] (Eufaula)
    • 3 - Kloei Kiefer [1:28.38] (Dothan)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Kloei Kiefer [39.53] (Dothan)
    • 2 - Madelyn Bushong [40.05] (Fort Rucker)
    • 3 - Mary Clare Boyce [40.31] (Eufaula)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Madelyn Bushong [43.60] (Fort Rucker)
    • 2 - Mary Clare Boyce [45.41] (Eufaula)
    • 3 - Kloei Kiefer [53.40] (Dothan)
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Madelyn Bushong [40.65] (Fort Rucker)
    • 2 - Kloei Kiefer [40.70] (Dothan)
    • 3 - Ella M. Carlson [1:05.33] (Newton)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Madelyn Bushong [32.55] (Fort Rucker)
    • 2 - Mary Clare Boyce [33.90] (Eufaula)
    • 3 - Kloei Kiefer [37.59] (Dothan)
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - David Cobia [1:09.42] (Northport)
    • 2 - Destin Gibbs [1:12.63] (Abbeville)
    • 3 - Kolbe A. Gist [1:19.09] (Florence)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - David Cobia [1:18.09] (Northport)
    • 2 - Destin Gibbs [1:28.83] (Abbeville)
    • 3 - Kolbe A. Gist [1:31.90] (Florence)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - David Cobia [35.41] (Northport)
    • 2 - Destin Gibbs [36.39] (Abbeville)
    • 3 - Kolbe A. Gist [45.28] (Florence)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Kolbe A. Gist [46.92] (Florence)
    • 2 - Callahan McCarthy [51.28] (Dothan)
    • 3 - Destin Gibbs [53.40] (Abbeville)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - David Cobia [36.66] (Northport)
    • 2 - Cade C. Cotton [58.29] (Dothan)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - David Cobia [30.92] (Northport)
    • 2 - Destin Gibbs [31.08] (Abbeville)
    • 3 - Kolbe A. Gist [35.91] (Florence)

    2015 Official Results

    Swimming-US Masters Results

      [19-24] Female 200 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia (Northport)
      [19-24] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Daniel Cobia [1:3844] (Northport)
      [30-34] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Michael McGhee [1:11.31]
    • 2 - Ian Harris [1:23.17]
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Ian Harris [1:06.89]
      [35-39] Male 100 Yard Free
    • 1 - Phillip Webb [1:27.07] (Montgomery)
      [35-39] Male 200 Yard Free
    • 1 - Phillip Webb (Montgomery)
      [35-39] Male 50 Yard Free
    • 1 - Phillip Webb [38.29] (Montgomery)
      [40-44] Male 200 Yard Free
    • 1 - Jeffrey Hemmes (Auburn)
      [40-44] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jeffrey Hemmes (Auburn)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:20.60] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [1:35.93] (Northport)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Rachel Cobia [1:38.44] (Northport)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:30.65] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [1:43.55] (Northport)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:13.39] (Birmingham)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Elizabeth Johnson [2:55.44] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [3:12.71] (Northport)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [33.09] (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia [34.58] (Northport)
      [45-49] Male 100 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm [1:02.51] (Pelham)
      [45-49] Male 200 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm (Pelham)
      [45-49] Male 200 Yard IM
    • 1 - Elizabeth Johnson (Birmingham)
    • 2 - Rachel Cobia (Northport)
      [45-49] Male 50 Yard Free
    • 1 - Brad Riehm [27.44] (Pelham)
      [70 & Over] Female 100 Yard Back
    • 1 - Margaret Johnson [2:41.69] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Margaret Johnson [2:21.45] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Margaret Johnson [3:28.94] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 100 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [2:49.92] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 200 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [5:45.73] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 200 Yard IM
    • 1 - Margaret Johnson [5:59.68] (Vestavia)
      [70 & Over] Male 100 Yard Back
    • 1 - John Michel [1:39.54] (Dothan)
      [70 & Over] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Chander Mohindra [2:59.78] (Hoover)
      [70 & Over] Male 100 Yard Free
    • 1 - John Michel [1:40.00] (Dothan)
    • 2 - Chander Mohindra [2:12.53] (Hoover)
      [70 & Over] Male 200 Yard Free
    • 1 - John Michel [3:20.50] (Dothan)
      [70 & Over] Male 200 Yard IM
    • 1 - John Michel [4:28.89] (Dothan)
      [70 & Over] Male 50 Yard Free
    • 1 - Chander Mohindra [54.75] (Hoover)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Eboni McCarty [1:01.11] (Madison)
    • 2 - Caroline Pynes [1:01.62] (Dothan)
    • 3 - Amanda Dowling [1:02.42] (Harvest)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Caroline Pynes [1:08.96] (Dothan)
    • 2 - Amanda Dowling [1:13.02] (Harvest)
    • 3 - Addie Bruner [1:15.57] (Troy)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Eboni McCarty [31.82] (Madison)
    • 2 - Amanda Dowling [32.48] (Harvest)
    • 3 - Caroline Pynes [32.89] (Dothan)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Caroline Pynes (Dothan)
    • 2 - Addie Bruner (Troy)
    • 3 - Kai Zhang (Dothan)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Amanda Dowling [30.18] (Harvest)
    • 2 - Caroline Pynes [42.85] (Dothan)
    • 3 - Eboni McCarty [44.64] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Eboni McCarty [27.26] (Madison)
    • 2 - Caroline Pynes [28..22] (Dothan)
    • 3 - Amanda Dowling [28.44] (Harvest)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Josh Cobia [1:01.66] (Northport)
    • 2 - Kobe Perdue [1:48.72] (Dothan)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Josh Cobia [1:10.96] (Northport)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Josh Cobia [33.16] (Northport)
    • 2 - Kobe Perdue [50.19] (Dothan)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Josh Cobia [37.51] (Northport)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Josh Cobia [30.72] (Northport)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Josh Cobia [27.65] (Northport)
    • 2 - Kobe Perdue [42.63] (Dothan)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Lillie Murphree [1:19.60] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [1:37.86] (Troy)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Lillie Murphree [1:32.44] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [2:00.11] (Troy)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Lillie Murphree [40.67] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [46.56] (Troy)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Lillie Murphree [49.85] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [1:08.87] (Troy)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Lillie Murphree [44.46] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [1:00.87] (Troy)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Lillie Murphree [33.95] (Dothan)
    • 2 - Hana Asselstine [38.18] (Troy)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Wen Zhang [50.99] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [55.69] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [58.35] (Dothan)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Wen Zhang [56.28] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [1:02.97] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [1:10.29] (Dothan)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Wen Zhang [27.02] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [28.59] (Dothan)
    • 3 - Charlie Rawls [33.86] (Troy)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Wen Zhang [31.52] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [29.93] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [35.85] (Dothan)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Wen Zhang [24.86] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [26.83] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [31.21] (Dothan)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Wen Zhang [22.26] (Dothan)
    • 2 - Alex Gauldin [24.54] (Dothan)
    • 3 - Blake Pynes [26.01] (Dothan)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sarah-Cathryn Snellgrove [58.53] (Luverne)
    • 2 - Anna Gauldin [1:19.90] (Dothan)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Sarah-Cathryn Snellgrove [28.49] (Luverne)
    • 2 - Bayley Blackmon [31.41] (Dothan)
    • 3 - Anna Gauldin [37.36] (Dothan)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Sarah-Cathryn Snellgrove [35.54] (Luverne)
    • 2 - Anna Gauldin [46.15] (Dothan)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sarah-Cathryn Snellgrove [27.85] (Luverne)
    • 2 - Bayley Blackmon [28.08] (Dothan)
    • 3 - Sydney Blackmon [31.85] (Dothan)
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jacob Estall [58.10]
    • 2 - Sam Conner [1:00.78] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Sam Conner [30.77] (Dothan)
    • 2 - Jacob Estall [31.36]
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Jacob Estall [34.80]
    • 2 - Sam Conner [36.19] (Dothan)
      [15-18] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Jacob Estall [27.85]
    • 2 - Sam Conner [29.59] (Dothan)
      [8 & Under] Female 100 Yard IM
    • 1 - Madelyn Bushong [1:28.92]
    • 2 - Ayla Bushong [1:44.86]
    • 3 - Mackenzie Young [2:13.99] (Abbeville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Madelyn Bushong [20.50]
    • 2 - Ayla Bushong [24.05]
    • 3 - Taylor Ellis [25.88] (Troy)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Ayla Bushong [22.61]
    • 2 - Madelyn Bushong [22.76]
    • 3 - Taylor Ellis [32.17] (Troy)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Madelyn Bushong [18.80]
    • 2 - Ayla Bushong [19.13]
    • 3 - Taylor Ellis [30.34] (Troy)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Madelyn Bushong [16.35]
    • 2 - Ayla Bushong [16.53]
    • 3 - Noelle Henry [17.10] (Dothan)
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 1 - Madelyn Bushong [35.10]
    • 2 - Ayla Bushong [37.11]
    • 3 - Mackenzie Young [52.56] (Abbeville)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Kolbe Gist [1:48.60] (Florence)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Kolbe Gist [23.71] (Florence)
    • 2 - Seth Javanmardi [23.89]
    • 3 - Kingston Peeler [24.69] (Jacksonville)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Kolbe Gist (Florence)
    • 2 - Seth Javanmardi
    • 3 - Kaleb Fielder
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Kolbe Gist [25.51] (Florence)
    • 2 - Kingston Peeler [30.07] (Jacksonville)
    • 3 - Seth Javanmardi [31.78]
      [8 & Under] Male 50 Yard Free
    • 1 - Kolbe Gist [39.50] (Florence)
    • 2 - Seth Javanmardi [45.43]
    • 3 - Kingston Peeler [47.35] (Jacksonville)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Larissa Dowling [1:09.11] (Harvest)
    • 2 - Gabriella Bushong [1:16.41]
    • 3 - Lily Balkcom [1:16.65] (Georgetown)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Lily Balkcom [1:25.77] (Georgetown)
    • 1 - Gabriella Bushong [1:25.77]
    • 3 - Mary Clare Boyce [1:36.48] (Eufaula)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Larissa Dowling [34.47] (Harvest)
    • 2 - Lily Balkcom [40.61] (Georgetown)
    • 3 - Gabriella Bushong [42.11]
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Larissa Dowling [35.37] (Harvest)
    • 2 - Lily Balkcom [37.93] (Georgetown)
    • 3 - Gabriella Bushong [39.73]
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - Ryder Harris [1:12.46]
    • 2 - Ashwin Revanna [1:14.64] (Vestavia Hills)
    • 3 - David Cobia [1:17.39] (Northport)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Ryder Harris [1:22.66]
    • 2 - Ashwin Revanna [1:23.27] (Vestavia Hills)
    • 3 - David Cobia [1:34.48] (Northport)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Ryder Harris [38.34]
    • 2 - Ashwin Revanna [39.63] (Vestavia Hills)
    • 3 - David Cobia [39.94] (Northport)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Ashwin Revanna [35.93] (Vestavia Hills)
    • 2 - Ryder Harris [42.85]
    • 3 - David Cobia [48.36] (Northport)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ryder Harris [31.18]
    • 2 - Ashwin Revanna [33.16] (Vestavia Hills)
    • 3 - David Cobia [35.30] (Northport)

    2014 Official Results

    Swimming-US Masters Results

      [19-24] Male 100 Yard Back
    • 1 - Sam Knapp [51.33]
      [19-24] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Rafael Gonzales [1:24.95] (Theodore)
      [19-24] Male 100 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales [1:06.26] (Theodore)
      [19-24] Male 200 Yard Free
    • 1 - Sam Knapp [1:52.40]
      [19-24] Male 200 Yard IM
    • 1 - Sam Knapp [2:00.24]
    • 2 - Rafael Gonzales [2:56.54] (Theodore)
      [19-24] Male 50 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales [26.32] (Theodore)
      [25-29] Male 100 Yard Back
    • 1 - Brian Hannan [1:00.82]
    • 2 - Daniel Von Jouanne [1:03.27] (Madison)
    • 3 - Mark Fleming [1:14.15]
      [25-29] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Daniel Von Jouanne [1:19.15] (Madison)
      [25-29] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Daniel Von Jouanne [1:03.00] (Madison)
      [25-29] Male 100 Yard Free
    • 1 - Brian Hannan [56.32]
    • 2 - Daniel Von Jouanne [1:02.09] (Madison)
    • 3 - Mark Fleming [1:03.84]
      [25-29] Male 200 Yard Free
    • 1 - Brian Hannan [2:03.87]
    • 2 - Mark Fleming [2:29.47]
      [25-29] Male 200 Yard IM
    • 1 - Daniel Von Jouanne [2:30.00] (Madison)
      [25-29] Male 50 Yard Free
    • 1 - Daniel Von Jouanne [24.81] (Madison)
    • 2 - Mark Fleming [28.65]
      [30-34] Male 100 Yard Back
    • 1 - Daniel Kamber [1:19.35] (Birmingham)
      [30-34] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Daniel Kamber [1:16.32] (Birmingham)
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [1:09.15] (Birmingham)
      [30-34] Male 200 Yard IM
    • 1 - Daniel Kamber [2:59.16] (Birmingham)
      [30-34] Male 50 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [33.00] (Birmingham)
      [40-44] Female 100 Yard Back
    • 1 - Tori Groves [1:20.23] (Hoover)
    • 2 - Elizabeth Johnson [1:22.87] (Birmingham)
    • 3 - Karin Fecteau [1:56.56] (Homewood)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Tori Groves [1:23.41] (Hoover)
    • 2 - Elizabeth Johnson [1:32.02] (Birmingham)
      [40-44] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Sharon Purves [1:34.03] (Madison)
    • 2 - Karin Fecteau [2:13.99] (Homewood)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [1:14.04] (Birmingham)
    • 2 - Sharon Purves [1:19.85] (Madison)
    • 3 - Karin Fecteau [1:40.07] (Homewood)
      [40-44] Female 200 Yard Free
    • 1 - Elizabeth Johnson [2:46.09] (Birmingham)
    • 2 - Karin Fecteau [3:41.41] (Homewood)
      [40-44] Female 200 Yard IM
    • 1 - Elizabeth Johnson [3:00.25] (Birmingham)
    • 2 - Sharon Purves [3:11.08] (Madison)
      [40-44] Female 50 Yard Free
    • 1 - Tori Groves [29.75] (Hoover)
    • 2 - Sharon Purves [32.10] (Madison)
    • 3 - Elizabeth Johnson [33.44] (Birmingham)
      [40-44] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Peter McCoy [1:12.51] (Harvest)
      [40-44] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Peter McCoy [1:05.94] (Harvest)
      [40-44] Male 100 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [59.31] (Harvest)
      [40-44] Male 200 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [2:05.67] (Harvest)
      [40-44] Male 200 Yard IM
    • 1 - Peter McCoy [2:22.99] (Harvest)
      [40-44] Male 50 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [26.40] (Harvest)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Terri Krings [1:27.40] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [1:32.55] (Northport)
    • 3 - Cindy McAdams [1:33.66] (Madison)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Terri Krings [1:29.89] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [1:35.85] (Northport)
    • 3 - Sheila Nolin [3:13.26] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Rachel Cobia [1:44.51] (Northport)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Terri Krings [1:16.97] (Madison)
    • 2 - Cindy McAdams [1:20.59] (Madison)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Rachel Cobia [2:52.92] (Northport)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Rachel Cobia [3:15.55] (Northport)
    • 2 - Sheila Nolin [6:23.38] (Montgomery)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Terri Krings [30.84] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [34.10] (Northport)
    • 3 - Cindy McAdams [34.65] (Madison)
      [45-49] Male 100 Yard Free
    • 1 - Charles Riehm [1:03.57] (Hoover)
    • 2 - Howard A. Davis [1:07.86]
      [45-49] Male 200 Yard IM
    • 1 - Charles Riehm [2:56.16] (Hoover)
      [45-49] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles Riehm [27.42] (Hoover)
    • 2 - Howard A. Davis [28.44]
      [60-64] Female 100 Yard Free
    • 1 - Cheryl Barnes [2:18.91] (Owens Cross Roads)
      [60-64] Female 200 Yard Free
    • 1 - Cheryl Barnes [5:09.69] (Owens Cross Roads)
      [60-64] Female 50 Yard Free
    • 1 - Cheryl Barnes [1:01.19] (Owens Cross Roads)
      [65-69] Female 100 Yard Free
    • 1 - Gayle Marbury [1:22.04] (Madison)
      [65-69] Female 200 Yard Free
    • 1 - Gayle Marbury [3:01.50] (Madison)
      [65-69] Female 50 Yard Free
    • 1 - Gayle Marbury [35.45] (Madison)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles Fleming [2:20.59] (Hoover)
      [65-69] Male 100 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [1:48.49] (Hoover)
      [65-69] Male 200 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [4:08.27] (Hoover)
      [65-69] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [43.19] (Hoover)
      [70 & Over] Female 100 Yard Back
    • 1 - Margaret Johnson [3:00.53] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Margaret Johnson [2:58.47] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 100 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [2:44.17] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 200 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [5:43.97] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 200 Yard IM
    • 1 - Margaret Johnson [6:07.81] (Vestavia)
      [70 & Over] Female 50 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [1:13.45] (Vestavia)
      [70 & Over] Male 100 Yard Back
    • 1 - James Robinson [2:00.66] (Trussville)
      [70 & Over] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James Robinson [2:00.79] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [2:12.62] (Hoover)
      [70 & Over] Male 100 Yard Free
    • 1 - James Robinson [1:37.08] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [2:38.44] (Hoover)
      [70 & Over] Male 200 Yard Free
    • 1 - James Robinson [3:33.46] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [5:00.88] (Hoover)
      [70 & Over] Male 50 Yard Free
    • 1 - James Robinson [43.42] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [54.27] (Hoover)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sabrina Morgavi [59.27] (Madison)
    • 2 - Samantha C. Davis [59.39]
    • 3 - Jewel Krings [1:04.69] (Madison)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Sabrina Morgavi [1:06.77] (Madison)
    • 2 - Lauren McAdams [1:07.59] (Madison)
    • 3 - Samantha C. Davis [1:08.67]
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Samantha C. Davis [29.93]
    • 2 - Sabrina Morgavi [31.60] (Madison)
    • 3 - Lauren McAdams [31.72] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Jewel Krings [33.37] (Madison)
    • 2 - Sabrina Morgavi [35.29] (Madison)
    • 3 - Lauren McAdams [35.33] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sabrina Morgavi [28.94] (Madison)
    • 2 - Amanda Dowling [31.88] (Harvest)
    • 3 - Maddy K. Chapelle [32.15]
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Samantha C. Davis [26.61]
    • 2 - Sabrina Morgavi [27.09] (Madison)
    • 3 - Lauren McAdams [27.90] (Madison)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jeremy Smelley [1:05.40] (Duncanville)
    • 2 - Zhuo Chen [1:06.53]
    • 3 - Vaughn M. Barnhart [1:07.24]
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Jeremy Smelley [1:14.84] (Duncanville)
    • 2 - Vaughn M. Barnhart [1:15.00]
    • 3 - Zhuo Chen [1:15.61]
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Alexander Nurre [34.52] (Huntsville)
    • 2 - Zhuo Chen [38.56]
    • 3 - Vaughn M. Barnhart [39.13]
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Christina Tarsitano [56.91] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [58.56] (Vestavia Hills)
    • 3 - MacKenzie Holtcamp [59.58] (Madison)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Christina Tarsitano [1:04.47] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [1:06.95] (Vestavia Hills)
    • 3 - Samantha Byron [1:08.10]
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Sydney Nelson [31.61] (Vestavia Hills)
    • 2 - MacKenzie Holtcamp [31.80] (Madison)
    • 3 - Samantha Byron [32.03]
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Christina Tarsitano [33.12] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [35.03] (Vestavia Hills)
    • 3 - Samantha Byron [35.78]
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - MacKenzie Holtcamp [28.63] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [29.23] (Vestavia Hills)
    • 3 - Samantha Byron [29.41]
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Christina Tarsitano [26.32] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [26.39] (Vestavia Hills)
    • 3 - MacKenzie Holtcamp [26.88] (Madison)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Eric Messer [57.33] (Madison)
    • 2 - Ethan P. Adams [59.94]
    • 3 - Reed Robinson [1:05.03] (Oxford)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Megan Rhoads [57.86] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J. Muncher [59.49] (Jasper)
    • 3 - Jessica Bilek [1:00.23] (Birmingham)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Megan Rhoads [1:05.96] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J. Muncher [1:06.92] (Jasper)
    • 3 - Jessica Bilek [1:08.00] (Birmingham)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Megan Rhoads [30.69] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J. Muncher [31.12] (Jasper)
    • 3 - Jessica Bilek [32.89] (Birmingham)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Megan Rhoads [33.96] (Florence)
    • 2 - Madeleine Powell [34.38] (Albertville)
    • 3 - Caitlyn J. Muncher [35.99] (Jasper)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Megan Rhoads [29.21] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J. Muncher [29.22] (Jasper)
    • 3 - Leah J. Purvis [32.10] (Madison)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Megan Rhoads [26.53] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J. Muncher [27.29] (Jasper)
    • 3 - Jessica Bilek [27.90] (Birmingham)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Bailey A. Anderton [23.16]
    • 2 - Ryan Prickett [23.20] (Albertville )
    • 3 - John Z. Kinsey [24.55]
      [8 & Under] Female 100 Yard IM
    • 1 - Veronica Robinson [1:33.15] (Tuscaloosa)
    • 2 - Anne Skinner [1:51.53] (Tuscaloosa)
    • 3 - Nella Yoder [1:53.60] (Tuscaloosa)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Veronica Robinson [20.12] (Tuscaloosa)
    • 2 - Abigail Hinson [22.14] (Tuscaloosa)
    • 3 - Rebecca Johnston [22.65]
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Veronica Robinson [24.99] (Tuscaloosa)
    • 2 - Anne Skinner [25.60] (Tuscaloosa)
    • 3 - Lindsey Butler [26.93] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Veronica Robinson [19.28] (Tuscaloosa)
    • 2 - Abigail Hinson [21.68] (Tuscaloosa)
    • 3 - Anne Skinner [22.70] (Tuscaloosa)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Veronica Robinson [16.13] (Tuscaloosa)
    • 2 - Abigail Hinson [18.74] (Tuscaloosa)
    • 3 - Rebecca Johnston [18.89]
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 1 - Veronica Robinson [38.01] (Tuscaloosa)
    • 2 - Abigail Hinson [43.70] (Tuscaloosa)
    • 3 - Rebecca Johnston [43.71]
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Andrew Groves [1:37.88] (Birmingham)
    • 2 - Anthony Roberts [1:44.31] (Anniston)
    • 3 - David Cobia [1:52.91] (Northport)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Andrew Groves [18.49] (Birmingham)
    • 2 - Luke B. Chapman [23.25]
    • 3 - Daniel F. Sheng [23.65]
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Danyelle Dukes [1:07.82] (Birmingham )
    • 2 - Kennedy N. Gibson [1:09.56]
    • 3 - Siri Grace [1:10.33] (Madison)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Ella Lynn [1:21.36] (Jasper)
    • 2 - Sabrina Grace [1:22.86] (Madison)
    • 3 - Siri Grace [1:24.62] (Madison)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Ella Lynn [37.01] (Jasper)
    • 2 - Siri Grace [37.90] (Madison)
    • 3 - Danyelle Dukes [38.96] (Birmingham )
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Jessica M. Nguyen [41.53]
    • 2 - Ella Lynn [41.57] (Jasper)
    • 3 - Kennedy N. Gibson [41.79]
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Danyelle Dukes [33.29] (Birmingham )
    • 2 - Ella Lynn [34.65] (Jasper)
    • 3 - Sabrina Grace [36.04] (Madison)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Danyelle Dukes [30.06] (Birmingham )
    • 2 - Siri Grace [31.23] (Madison)
    • 3 - Kennedy N. Gibson [31.97]
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - McKennzey McDonald [1:06.37] (Trussville)
    • 2 - Ethan D. West [1:07.03] (Jasper)
    • 3 - Holden Sanders [1:14.35] (Tuscaloosa)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Ethan D. West [1:18.33] (Jasper)
    • 2 - McKennzey McDonald [1:18.57] (Trussville)
    • 3 - Joshua Cobia [1:23.95] (Northport)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Ethan D. West [35.43] (Jasper)
    • 2 - McKennzey McDonald [37.38] (Trussville)
    • 3 - Joshua Cobia [39.83] (Northport)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - McKennzey McDonald [41.42] (Trussville)
    • 2 - Joseph Prickett [42.31] (Albertville)
    • 3 - Ethan D. West [42.35] (Jasper)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Luke Oliver [33.50]
    • 2 - McKennzey McDonald [35.12] (Trussville)
    • 3 - Bo Barlow [37.37] (Huntsville)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - McKennzey McDonald [29.42] (Trussville)
    • 2 - Ethan D. West [29.78] (Jasper)
    • 3 - Luke Oliver [30.86]

    2013 Official Results

    Swimming-US Masters Results

      [19-24] Female 100 Yard Back
    • 1 - Brittany A. Barnhart [1:13.08] (Branchville)
    • 2 - Kelsey Hagan [1:16.46]
      [19-24] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Brittany A. Barnhart [1:20.94] (Branchville)
      [19-24] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Brittany A. Barnhart [1:11.57] (Branchville)
      [19-24] Female 100 Yard Free
    • 1 - Kelsey Hagan [1:10.41]
      [19-24] Female 200 Yard IM
    • 1 - Brittany A. Barnhart [2:37.34] (Branchville)
    • 2 - Kelsey Hagan [2:56.78]
      [19-24] Female 50 Yard Free
    • 1 - Brittany A. Barnhart [27.68] (Branchville)
    • 2 - Kelsey Hagan [30.27]
      [25-29] Female 100 Yard Back
    • 1 - Joan Scaparra [1:10.32] (Pike Road)
      [25-29] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Stephanie Kaari [1:23.14] (Montgomery)
    • 2 - Joan Scaparra [1:29.75] (Pike Road)
      [25-29] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Joan Scaparra [1:12.07] (Pike Road)
      [25-29] Female 100 Yard Free
    • 1 - Stephanie Kaari [1:08.99] (Montgomery)
      [25-29] Female 200 Yard IM
    • 1 - Joan Scaparra (Pike Road)
      [25-29] Female 50 Yard Free
    • 1 - Stephanie Kaari [30.43] (Montgomery)
      [25-29] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James Hochstrasser [1:13.99] (Madison)
      [25-29] Male 100 Yard Free
    • 1 - James Hochstrasser [56:27.0] (Madison)
      [25-29] Male 200 Yard Free
    • 1 - James Hochstrasser [2:02.28] (Madison)
      [25-29] Male 200 Yard IM
    • 1 - James Hochstrasser [2:20.04] (Madison)
      [25-29] Male 50 Yard Free
    • 1 - James Hochstrasser [26.04] (Madison)
      [30-34] Male 100 Yard Back
    • 1 - Daniel Kamber [1:18.84] (Birmingham)
      [30-34] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Daniel Kamber [1:16.40] (Birmingham)
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [1:08.76] (Birmingham)
      [30-34] Male 200 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [2:37.54] (Birmingham)
      [30-34] Male 200 Yard IM
    • 1 - Daniel Kamber [2:58.83] (Birmingham)
      [30-34] Male 50 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [31.04] (Birmingham)
      [35-39] Female 100 Yard Back
    • 1 - Angela Holland [1:31.28] (Madison)
      [35-39] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Angela Holland [1:39.43] (Madison)
      [35-39] Female 200 Yard Free
    • 1 - Angela Holland [3:00.42] (Madison)
      [35-39] Female 50 Yard Free
    • 1 - Angela Holland [32.44] (Madison)
      [35-39] Male 100 Yard Back
    • 1 - Jay Davis [1:11.85] (Wilsonville)
      [35-39] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jay Davis [53.61] (Wilsonville)
      [35-39] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jay Davis [2:28.02] (Wilsonville)
      [35-39] Male 50 Yard Free
    • 1 - Jay Davis [23.06] (Wilsonville)
      [40-44] Female 100 Yard Back
    • 1 - Missy Gooden [1:20.36] (Trussville)
    • 2 - Elizabeth Johnson [1:25.30] (Birmingham)
    • 3 - Wendy Ng [1:33.20] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Missy Gooden [1:24.39] (Trussville)
    • 2 - Victoria Groves [1:27.08] (Birmingham)
    • 3 - Elizabeth Johnson [1:35.96] (Birmingham)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [1:12.33] (Trussville)
    • 2 - Elizabeth Johnson [1:16.16] (Birmingham)
    • 3 - Cindy McAdams [1:26.73] (Madison)
      [40-44] Female 200 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [2:41.86] (Trussville)
    • 2 - Elizabeth Johnson [2:46.81] (Birmingham)
      [40-44] Female 200 Yard IM
    • 1 - Elizabeth Johnson [3:10.60] (Birmingham)
    • 2 - Cindy McAdams [3:40.46] (Madison)
      [40-44] Female 50 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [30.18] (Trussville)
    • 2 - Elizabeth Johnson [34.20] (Birmingham)
    • 3 - Cindy McAdams [35.27] (Madison)
      [40-44] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Peter McCoy [1:09.53] (Harvest)
      [40-44] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Peter McCoy [1:05.02] (Harvest)
      [40-44] Male 100 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [56.89] (Harvest)
    • 2 - Davis Barlow [1:21.06] (Mountain Brook)
      [40-44] Male 200 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [2:03.04] (Harvest)
    • 2 - Davis Barlow [3:00.26 ] (Mountain Brook)
      [40-44] Male 200 Yard IM
    • 1 - Peter McCoy [2:21.75] (Harvest)
      [40-44] Male 50 Yard Free
    • 1 - Peter McCoy [25.97] (Harvest)
    • 2 - Davis Barlow [33.52] (Mountain Brook)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Terri Krings [1:24.10] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [1:36.76] (Northport)
    • 3 - Lamarr Stevens [1:38.66] (Madison)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Terri Krings [1:26.31] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [1:37.53] (Northport)
    • 3 - Sheila Nolin [3:11.48] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Denise Barrett [1:09.85] (Springville)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Denise Barrett [2:20.27] (Springville)
    • 2 - Rachel Cobia [3:01.94] (Northport)
    • 3 - Lamarr Stevens [3:04.92] (Madison)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Denise Barrett [2:43.37] (Springville)
    • 2 - Rachel Cobia [3:26.31] (Northport)
    • 3 - Sheila Nolin [6:29.30] (Montgomery)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Terri Krings [30.55] (Madison)
    • 2 - Rachel Cobia [36.21] (Northport)
    • 3 - Sheila Nolin [1:18.70] (Montgomery)
      [50-54] Female 100 Yard Free
    • 1 - Barbara Gill [2:10.39] (Prattville)
      [50-54] Female 50 Yard Free
    • 1 - Barbara Gill [52.52] (Prattville)
      [50-54] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles N. Bradley [1:44.50] (Trussville)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles N. Bradley [30.38] (Trussville)
      [55-59] Male 100 Yard Back
    • 1 - David Cochran [1:15.56] (Madison)
      [55-59] Male 100 Yard Free
    • 1 - David Cochran [1:04.16] (Madison)
    • 2 - Chris Powers [1:13.74] (Montgomery)
      [55-59] Male 200 Yard Free
    • 1 - David Cochran [2:22.89] (Madison)
    • 2 - Chris Powers [2:46.33] (Montgomery)
      [55-59] Male 50 Yard Free
    • 1 - David Cochran [29.28] (Madison)
    • 2 - Chris Powers [32.20] (Montgomery)
      [60-64] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles Fleming [2:15.23] (Birmingham)
      [60-64] Male 100 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [1:45.80] (Birmingham)
      [60-64] Male 200 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [4:10.29] (Birmingham)
      [60-64] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [44.38] (Birmingham)
      [65-69] Female 100 Yard Back
    • 1 - Margaret Johnson [3:08.46] (Vestavia Hills)
      [65-69] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Margaret Johnson [3:08.39] (Vestavia Hills)
      [65-69] Female 100 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [2:49.01] (Vestavia Hills)
      [65-69] Female 200 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [5:56.54] (Vestavia Hills)
      [65-69] Female 50 Yard Free
    • 1 - Margaret Johnson [1:12.76] (Vestavia Hills)
      [65-69] Male 100 Yard Back
    • 1 - Craig Baab [1:35.58] (Montgomery)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Craig Baab [2:00.20] (Montgomery)
      [65-69] Male 100 Yard Free
    • 1 - Craig Baab [1:32.20] (Montgomery)
      [65-69] Male 50 Yard Free
    • 1 - Craig Baab [38.82] (Montgomery)
      [70 & Over] Male 100 Yard Back
    • 1 - James Robinson [1:58.83] (Trussville)
      [70 & Over] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James Robinson [1:57.30] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [2:14.20] (Hoover)
      [70 & Over] Male 100 Yard Free
    • 1 - James Robinson [1:35.30] (Trussville)
      [70 & Over] Male 200 Yard Free
    • 1 - James Robinson [3:34.84] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [4:44.02] (Hoover)
      [70 & Over] Male 50 Yard Free
    • 1 - James Robinson [41.75] (Trussville)
    • 2 - Chander Mohindra [56.80] (Hoover)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - JoAnne Stevens [1:00.58] (Madison)
    • 2 - Christina Tarsitano [1:00.70] (Madison)
    • 3 - Audrey Chappelle [1:02.04] (Remlap)
      [11-12] Female 200 Yard Free Relay
    • 1 - Grace Palenapa [2:06.65] (Madison)
    • 1 - Ange Long [2:06.65] (Madison)
    • 1 - Savannah Walker [2:06.65] (Madison)
    • 1 - Carrie L. Gormley [2:06.65] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - JoAnne Stevens [31.35] (Madison)
    • 2 - Grace Palenapa [32.96] (Madison)
    • 3 - Audrey Chappelle [33.13] (Remlap)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Christina Tarsitano [34.84] (Madison)
    • 2 - Jewel Krings [35.88] (Madison)
    • 3 - Grace Palenapa [38.03] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - JoAnne Stevens [29.62] (Madison)
    • 2 - Audrey Chappelle [31.18] (Remlap)
    • 3 - Josie McGuire [31.79]
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Eric Messer [1:06.86] (Madison)
    • 2 - Michael Babcock [1:14.12]
    • 3 - Neal Brooks [1:20.43] (Oneonta)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Eric Messer [1:13.75] (Madison)
    • 2 - Reed Robinson [1:18.58] (Anniston)
    • 3 - Will Bradley [1:23.16] (Trussville)
      [11-12] Male 200 Yard Free Relay
    • 1 - Dawson Camp [2:36.51] (Anniston)
    • 1 - Jackson Montgomery [2:36.51] (Anniston)
    • 1 - John Mitchell [2:36.51] (Anniston)
    • 1 - Reed Robinson [2:36.51] (Anniston)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Mark Patterson [39.10] (Madison)
    • 2 - Will Bradley [40.55] (Trussville)
    • 3 - John Mitchell [46.13] (Anniston)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Eric Messer [38.60] (Madison)
    • 2 - Reed Robinson [39.30] (Anniston)
    • 3 - Will Bradley [43.45] (Trussville)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Eric Messer [33.17] (Madison)
    • 2 - Mark Patterson [35.71] (Madison)
    • 3 - Reed Robinson [36.31] (Anniston)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Will Bradley [30.99] (Trussville)
    • 2 - Reed Robinson [31.01] (Anniston)
    • 3 - Mark Patterson [32.37] (Madison)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Ryan Barlow [1:00.85] (Mountain Brook)
    • 2 - Birch Ely [1:01.81] (Birmingham)
    • 3 - Hannah Addison [1:02.32] (Jasper)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Ryan Barlow [1:08.46] (Mountain Brook)
    • 2 - Hannah Addison [1:12.20] (Jasper)
    • 3 - Birch Ely [1:12.36] (Birmingham)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Hannah Addison [32.53] (Jasper)
    • 2 - Emily Bradley [33.54] (Trussville)
    • 3 - Emma Bagwell [34.21] (Harvest)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Birch Ely [34.11] (Birmingham)
    • 2 - Elora Holland [38.39] (Madison)
    • 3 - Brooke McAdams [38.72] (Madison)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Ryan Barlow [29.00] (Mountain Brook)
    • 2 - Hannah Addison [31.13] (Jasper)
    • 3 - Emma Bagwell [31.64] (Harvest)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Ryan Barlow [26.49] (Mountain Brook)
    • 2 - Emily Bradley [27.82] (Trussville)
    • 3 - Hannah Addison [28.12] (Jasper)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jayce Willingham [58.13] (Jasper)
    • 2 - Ashton Casey [58.67] (Springville)
    • 3 - Carlo Provenzani [1:00.69] (Madison)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Brandt Gooden [1:05.22] (Trussville)
    • 2 - Ashton Casey [1:07.36] (Springville)
    • 3 - Devin Kreitz [1:07.90] (Madison)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Devin Kreitz [31.03] (Madison)
    • 2 - Brandt Gooden [31.28] (Trussville)
    • 3 - Quinn Wensyel [33.25] (Harvest)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Brandt Gooden [33.05] (Trussville)
    • 2 - Ashton Casey [33.44] (Springville)
    • 3 - Jayce Willingham [34.48] (Jasper)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Jayce Willingham [28.03] (Jasper)
    • 2 - Ashton Casey [28.75] (Springville)
    • 3 - Devin Kreitz [29.86] (Madison)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ashton Casey [25.38] (Springville)
    • 2 - Jayce Willingham [25.42] (Jasper)
    • 3 - Brandt Gooden [25.46] (Trussville)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Caitlyn J. Muncher [1:00.62] (Jasper)
    • 2 - Amanda Bradley [1:04.12] (Trussville)
    • 3 - Allie Wieczorek [1:06.95] (Madison)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Caitlyn J. Muncher [1:10.37] (Jasper)
    • 2 - Rebecca Wieczorek [1:11.45] (Madison)
    • 3 - Amanda Bradley [1:12.44] (Trussville)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Rebecca Wieczorek [32.69] (Madison)
    • 2 - Allie Wieczorek [34.37] (Madison)
    • 3 - Kaitlyn Pickett [45.23]
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Caitlyn J. Muncher [36.83] (Jasper)
    • 2 - Amanda Bradley [39.93] (Trussville)
    • 3 - Kaitlyn Pickett [51.04]
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Caitlyn J. Muncher [31.05] (Jasper)
    • 2 - Rebecca Wieczorek [31.26] (Madison)
    • 3 - Amanda Bradley [31.58] (Trussville)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Caitlyn J. Muncher [27.86] (Jasper)
    • 2 - Amanda Bradley [28.12] (Trussville)
    • 3 - Allie Wieczorek [29.65] (Madison)
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - Chris Day [53.14] (Madison)
    • 2 - Zachary Weston [55.44] (Huntsville)
    • 3 - Tevin Harris [58.15] (Birmingham)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - Zachary Weston [1:02.89] (Huntsville)
    • 2 - Ira Youngblood [1:07.89] (Anniston)
    • 3 - Tevin Harris [1:11.99] (Birmingham)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Chris Day [27.58] (Madison)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Ira Youngblood [35.52] (Anniston)
    • 2 - Tevin Harris [35.84] (Birmingham)
    • 3 - Carlile McCoy [43.82] (Harvest)
      [15-18] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Tevin Harris [27.73] (Birmingham)
    • 2 - Zachary Weston [28.27] (Huntsville)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Chris Day [23.66] (Madison)
    • 2 - Zachary Weston [24.61] (Huntsville)
    • 3 - Tevin Harris [25.00] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 100 Yard Free Relay
    • 1 - Emma Crider [1:22.83]
    • 1 - Lana Fraser [1:22.83]
    • 1 - Elly K. Fraser [1:22.83] (Trussville)
    • 1 - Priscilla Smith [1:22.83]
      [8 & Under] Female 100 Yard IM
    • 1 - Elly K. Fraser [1:35.20] (Trussville)
    • 2 - Sabrina Grace [1:38.89] (Madison)
    • 3 - Margaret Mason Trammell [1:48.62] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Elly K. Fraser [20.72] (Trussville)
    • 2 - Larissa Dowling [21.29] (Harvest)
    • 3 - Sabrina Grace [21.87] (Madison)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Larissa Dowling [22.86] (Harvest)
    • 2 - Sabrina Grace [23.13] (Madison)
    • 3 - Elly K. Fraser [23.85] (Trussville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Sabrina Grace [19.86] (Madison)
    • 2 - Larissa Dowling [20.72] (Harvest)
    • 3 - Priscilla Smith [21.22]
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Elly K. Fraser [16.11] (Trussville)
    • 2 - Sabrina Grace [18.09] (Madison)
    • 3 - Margaret Mason Trammell [18.40] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 1 - Elly K. Fraser [36.48] (Trussville)
    • 2 - Sabrina Grace [40.03] (Madison)
    • 3 - Margaret Mason Trammell [40.35] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 100 Yard Free Relay
    • 1 - Will Knapp [1:30.64] (Anniston)
    • 1 - Vinson Montgomery [1:30.64] (Anniston)
    • 1 - Anthony Roberts [1:30.64] (Anniston)
    • 1 - Ashwin Revanna [1:30.64] (Anniston)
    • 2 - Timothy Zhu [2:04.85] (Madison)
    • 2 - Andreas Gerlach [2:04.85] (Madison)
    • 2 - Pierce McCoy [2:04.85] (Harvest)
    • 2 - Henry Holland [2:04.85] (Madison)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Bo Barlow [1:36.29] (Mountain Brook)
    • 2 - Ashwin Revanna [1:42.81] (Anniston)
    • 3 - Bennett Strohm [1:49.42] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Bo Barlow [20.45] (Mountain Brook)
    • 2 - Bennett Strohm [22.00] (Birmingham)
    • 3 - Richard Monk [22.54] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Bo Barlow [22.17] (Mountain Brook)
    • 2 - Ashwin Revanna [22.47] (Anniston)
    • 3 - Richard Monk [23.79] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Bo Barlow [19.67] (Mountain Brook)
    • 2 - Bennett Strohm [23.20] (Birmingham)
    • 3 - Andrew Groves [23.25] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Bo Barlow [15.93] (Mountain Brook)
    • 2 - Richard Monk [17.02] (Birmingham)
    • 3 - Andrew Groves [18.38] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 50 Yard Free
    • 1 - Bo Barlow [37.05] (Mountain Brook)
    • 2 - Bennett Strohm [39.73] (Birmingham)
    • 3 - Andrew Groves [40.38] (Birmingham)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sarabeth Brown [1:10.16] (Sterrett)
    • 2 - Amanda Dowling [1:12.75] (Harvest)
    • 3 - Katie Groves [1:15.95] (Birmingham)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Amanda Dowling [1:19.65] (Harvest)
    • 2 - Sarah Shirley [1:21.47] (Madison)
    • 3 - Sarabeth Brown [1:21.49] (Sterrett)
      [9-10] Female 200 Yard Free Relay
    • 1 - Amanda Dowling [2:17.81] (Harvest)
    • 1 - Sarah Shirley [2:17.81] (Madison)
    • 1 - Heather McAdams [2:17.81] (Madison)
    • 1 - Siri Grace [2:17.81] (Madison)
    • 2 - Melodie Zhu [2:44.17] (Madison)
    • 2 - Jeanette Wei [2:44.17]
    • 2 - Elizabeth Busby [2:44.17] (Madison)
    • 2 - Hannah Krings [2:44.17] (Madison)
    • 3 - Ashley M. Baugh [2:52.03] (Jasper)
    • 3 - Ella Lynn [2:52.03] (Jasper)
    • 3 - Madelyn K. Seiberling [2:44.17] (Jasper)
    • 3 - Gracie Sherer [2:52.03] (Jasper)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Amanda Dowling [34.84] (Harvest)
    • 2 - Sarabeth Brown [36.29] (Sterrett)
    • 3 - Sarah Shirley [37.49] (Madison)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Katie Groves [41.72] (Birmingham)
    • 2 - Amanda Dowling [42.10] (Harvest)
    • 3 - Sarah Shirley [44.55] (Madison)
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sarabeth Brown [35.50] (Sterrett)
    • 2 - Amanda Dowling [35.90] (Harvest)
    • 3 - Katie Groves [36.96] (Birmingham)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Sarabeth Brown [30.94] (Sterrett)
    • 2 - Sarah Shirley [31.10] (Madison)
    • 3 - Amanda Dowling [31.69] (Harvest)
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - Joe Palenapa [1:09.92] (Madison)
    • 2 - Jake Palenapa [1:13.72] (Madison)
    • 3 - Foster L. Oliver [1:22.64] (Jasper)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Joe Palenapa [1:17.80] (Madison)
    • 2 - Jake Palenapa [1:23.25] (Madison)
    • 3 - Max Stevens [1:23.84] (Madison)
      [9-10] Male 200 Yard Free Relay
    • 1 - Joe Palenapa [2:15.36] (Madison)
    • 1 - Jake Palenapa [2:15.36] (Madison)
    • 1 - Bryson Tesseneer [2:15.36] (Madison)
    • 1 - Max Stevens [2:15.36] (Madison)
    • 2 - Dalton Dunagan [2:24.21] (Jasper)
    • 2 - Christian S. Hyche [2:24.21] (Jasper)
    • 2 - Foster L. Oliver [2:24.21] (Jasper)
    • 2 - Ethan D. West [2:24.21] (Jasper)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Joe Palenapa [36.06] (Madison)
    • 2 - Ethan D. West [38.52] (Jasper)
    • 3 - Jake Palenapa (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Joe Palenapa [41.68] (Madison)
    • 2 - Jake Palenapa [41.80] (Madison)
    • 3 - Max Stevens [41.93] (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Joe Palenapa [36.11] (Madison)
    • 2 - Max Stevens [38.28] (Madison)
    • 3 - Bryson Tesseneer [39.02] (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - Joe Palenapa [30.42] (Madison)
    • 2 - Jake Palenapa [34.17] (Madison)
    • 3 - John Patterson [35.16] (Leeds)

    2012 Official Results

    Swimming-US Masters Results

      [30-34] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Pj Walker (Hoover)
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Pj Walker [1:15.08] (Hoover)
      [30-34] Male 200 Yard IM
    • 1 - Pj Walker [3:18.13] (Hoover)
      [30-34] Male 50 Yard Free
    • 1 - Pj Walker [31.03] (Hoover)
      [35-39] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Brent Moeshlin [1:11.50] (Prattville)
    • 2 - Jay Davis [1:19.09] (Wilsonville)
      [35-39] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jay Davis [54.28] (Wilsonville)
    • 2 - Brent Moeshlin [56.71] (Prattville)
      [35-39] Male 200 Yard Free
    • 1 - Brent Moeshlin [2:40.56] (Prattville)
      [35-39] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jay Davis [2:36.26] (Wilsonville)
      [35-39] Male 50 Yard Free
    • 1 - Jay Davis [23.65] (Wilsonville)
    • 2 - Brent Moeshlin [24.96] (Prattville)
      [40-44] Female 100 Yard Back
    • 1 - Missy Gooden [1:22.74] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:40.15] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Missy Gooden [1:25.33] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:35.79] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [1:12.46] (Trussville)
      [40-44] Female 50 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [30.97] (Trussville)
      [40-44] Male 100 Yard Free
    • 1 - Thomas Sumrall [1:07.20] (Hoover)
    • 2 - Davis Barlow [1:20.47] (Birmingham)
      [40-44] Male 50 Yard Free
    • 1 - Thomas Sumrall [28.33] (Hoover)
    • 2 - Davis Barlow [34.53] (Birmingham)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Sheila Nolin [1:24.97] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Terri Krings [1:33.79] (Madison)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Denise Barrett [1:09.89] (Springville)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Denise Barrett [1:03.51] (Springville)
    • 2 - Terri Krings [1:13.07] (Madison)
    • 3 - Sheila Nolin [3:09.42] (Montgomery)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Denise Barrett [3:22.46] (Springville)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Denise Barrett [2:41.39] (Springville)
    • 2 - Sheila Nolin [3:14.59] (Montgomery)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Terri Krings [31.10] (Madison)
    • 2 - Sheila Nolin [1:14.25] (Montgomery)
      [50-54] Male 100 Yard Back
    • 1 - Christopher Powers [1:27.97] (Montgomery)
      [50-54] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles N. Bradley [1:47.95] (Trussville)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - Christopher Powers [1:15.60] (Montgomery)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - Christopher Powers [3:01.78] (Montgomery)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles N. Bradley [31.14] (Trussville)
    • 2 - Christopher Powers [32.85] (Montgomery)
      [55-59] Female 100 Yard Back
    • 1 - Jan Hinson [1:44.15] (Birmingham)
      [55-59] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Jan Hinson [1:47.33] (Birmingham)
      [55-59] Female 100 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [1:20.83] (Birmingham)
      [55-59] Female 200 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [2:56.39] (Birmingham)
      [55-59] Female 50 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [35.42] (Birmingham)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Chander Mohindra [2:10.40] (Hoover)
      [65-69] Male 100 Yard Free
    • 1 - William Bradley [1:43.63] (Vestavia)
      [65-69] Male 200 Yard Free
    • 1 - Chander Mohindra [4:57.20] (Hoover)
      [65-69] Male 50 Yard Free
    • 1 - William Bradley [43.76] (Vestavia)
    • 2 - Chander Mohindra [52.03] (Hoover)
      [70-74] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James Robinson (Trussville)
      [70-74] Male 100 Yard Free
    • 1 - James Robinson (Trussville)
      [70-74] Male 200 Yard Free
    • 1 - James Robinson (Trussville)
      [70-74] Male 200 Yard IM
    • 1 - James Robinson (Trussville)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - MacKenzie Holtcamp [1:02.56] (Madison)
    • 2 - Mary Eggers [1:03.27] (Homewood)
    • 3 - Josie McGuire [1:06.96] (Springville)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Christina Tarsitano [1:15.70] (Madison)
    • 2 - Grace Palenapa [1:18.80] (Madison)
    • 3 - Katelyn Barnett [1:24.80] (Anniston)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Mary Eggers [35.09] (Homewood)
    • 2 - Christina Tarsitano [35.84] (Madison)
    • 3 - Grace Palenapa [36.14] (Madison)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Christina Tarsitano [36.68] (Madison)
    • 2 - Mary Eggers [36.71] (Homewood)
    • 3 - Sarah Stephenson [39.38] (Birmingham)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - MacKenzie Holtcamp [31.09] (Madison)
    • 2 - Sarah Stephenson [35.86] (Birmingham)
    • 3 - Emily Anne Kerr [36.09] (Springville)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - MacKenzie Holtcamp [28.50] (Madison)
    • 2 - Mary Eggers [28.75] (Homewood)
    • 3 - Christina Tarsitano [28.83 ] (Madison)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Reed Robinson [1:25.73] (Anniston)
    • 2 - Mark Rawls [1:32.03] (Thomasville)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Will Bradley [1:28.59] (Trussville)
    • 2 - Kolby G. Marks [1:57.78] (Jackson)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Will Bradley [42.47] (Trussville)
    • 2 - Reed Robinson [52.71] (Anniston)
    • 3 - McKennley McDonald [55.18] (Trussville)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Will Bradley [45.20] (Trussville)
    • 2 - Reed Robinson [46.37] (Anniston)
    • 3 - Kolby G. Marks [56.38] (Jackson)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Mark Rawls [43.84] (Thomasville)
    • 2 - McKennley McDonald [54.87] (Trussville)
    • 3 - Trenton Ramey [1:08.68] (Anniston)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Will Bradley [33.10] (Trussville)
    • 2 - Reed Robinson [40.27] (Anniston)
    • 3 - Mark Rawls [40.28] (Thomasville)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Leah Purves [1:05.7] (Madison)
    • 2 - Allie M. Gooden [1:08.21] (Trussville)
    • 3 - Lauren Bautista [1:18.00] (Trussville)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Emily Bradley [1:15.47] (Trussville)
    • 2 - Allie M. Gooden [1:16.27] (Trussville)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Lauren Bautista [42.10] (Trussville)
    • 2 - Abigail Postlewaite [48.81] (Jackson)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Emily Bradley [28.74] (Trussville)
    • 2 - Leah Purves [29.92] (Madison)
    • 3 - Lauren Bautista [31.62] (Trussville)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Gardner Binion [1:14.16] (Jackson)
    • 2 - Drew Griggs [1:15.66] (Tallassee)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Tevin Harris [1:16.09] (Birmingham)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Gardner Binion [38.71] (Jackson)
    • 2 - Tyler Ransom [53.57] (Birmingham)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Gardner Binion [41.20 ] (Jackson)
    • 2 - Drew Griggs [42.76] (Tallassee)
    • 3 - Tyler Ransom [44.25] (Birmingham)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Tevin Harris [30.91] (Birmingham)
    • 2 - Drew Griggs [48.09] (Tallassee)
    • 3 - Tyler Ransom [49.88] (Birmingham)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Tevin Harris [27.46] (Birmingham)
    • 2 - Gardner Binion [31.03] (Jackson)
    • 3 - Drew Griggs [32.73] (Tallassee)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Eccoe Jones [1:11.39] (Birmingham)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Amanda Bradley [1:12.21] (Trussville)
    • 2 - Carrie Beverly [1:14.84] (Jackson)
    • 3 - Eccoe Jones [1:16.32] (Birmingham)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Carrie Beverly [32.84] (Jackson)
    • 2 - Alexandra Pfeiffer [33.07] (Birmingham)
    • 3 - Madeline McGuire [34.37] (Springville)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Carrie Beverly [30.64] (Jackson)
    • 2 - Amanda Bradley [31.47] (Trussville)
    • 3 - Alexandra Pfeiffer [31.49] (Birmingham)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Krystina Finch [27.19] (Pinson)
    • 2 - Amanda Bradley [28.15] (Trussville)
    • 3 - Carrie Beverly [29.65] (Jackson)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - Matthew Hultstrand [1:26.09] (Vestavia Hills)
    • 2 - Jake Brown [1:29.64] (Jackson)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Matthew Hultstrand [39.11] (Vestavia Hills)
    • 2 - Jake Brown [40.90] (Jackson)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Jake Brown [40.90] (Jackson)
    • 2 - Matthew Hultstrand [43.71] (Vestavia Hills)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Matthew Hultstrand [30.94] (Vestavia Hills)
    • 2 - Jake Brown [33.79] (Jackson)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Elly K. Fraser [23.77] (Trussville)
    • 2 - Hannah Krings [25.98] (Madison)
    • 3 - Savannah Sokoll [32.07] (Jackson)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Hannah Krings [22.47] (Madison)
    • 2 - Elly K. Fraser [27.38] (Trussville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Elly K. Fraser [23.77] (Trussville)
    • 2 - Hannah Krings [28.46] (Madison)
    • 3 - Savannah Sokoll [52.12] (Jackson)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Elly K. Fraser [17.91] (Trussville)
    • 2 - Hannah Krings [18.19] (Madison)
    • 3 - Savannah Sokoll [28.87] (Jackson)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Bo Barlow [1:49.22] (Birmigham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - McKennzey McDonald [21.29] (Trussville)
    • 2 - Alexander Davis [27.27] (Wilsonville)
    • 3 - Anthony Roberts [34.86] (Anniston)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - McKennzey McDonald [24.11] (Trussville)
    • 2 - Bo Barlow [29.13] (Birmigham)
    • 3 - Alexander Davis [30.93] (Wilsonville)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - McKennzey McDonald [20.63] (Trussville)
    • 2 - Bo Barlow [21.13] (Birmigham)
    • 3 - Alexander Davis [29.34] (Wilsonville)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - McKennzey McDonald [15.19] (Trussville)
    • 2 - Bo Barlow [15.98] (Birmigham)
    • 3 - Alexander Davis [22.22] (Wilsonville)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sabrina Morgavi [1:07.27] (Madison)
    • 2 - Hunter Barlow [1:12.73] (Birmigham)
    • 3 - Dulcie Sugg [1:35.59]
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Sabrina Morgavi [34.69] (Madison)
    • 2 - Hunter Barlow [40.34] (Birmigham)
    • 3 - Julia Krings [43.08] (Madison)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Julia Krings [40.34] (Madison)
    • 2 - Katelynn E. Groves [50.82] (Birmingham)
    • 3 - Dulcie Sugg [57.70]
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sabrina Morgavi [34.24] (Madison)
    • 2 - Hunter Barlow [39.80] (Birmigham)
    • 3 - Dulcie Sugg [42.31]
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Hunter Barlow [32.65] (Birmigham)
    • 2 - Julia Krings [33.70] (Madison)
    • 3 - Dulcie Sugg [36.28]
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - Joseph Palenapa [1:17.53] (Madison)
    • 2 - Dawson Camp [1:53.09] (Anniston)
    • 3 - Wesley Robinson [2:05.39] (Anniston)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Joseph Palenapa [1:22.83] (Madison)
    • 2 - Mason Holtcamp [1:28.69] (Madison)
    • 3 - Jake Palenapa [1:31.09] (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Joseph Palenapa [38.42] (Madison)
    • 2 - Mason Holtcamp [40.10] (Madison)
    • 3 - Jake Palenapa [43.21] (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Jake Palenapa [45.29] (Madison)
    • 2 - Patrick J. Dixon [1:03.08] (Pelham)
    • 3 - John Purves [1:03.50] (Madison)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Mason Holtcamp [36.01] (Madison)
    • 2 - Joseph Palenapa [36.64] (Madison)
    • 3 - Dawson Camp [1:05.81] (Anniston)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - Mason Holtcamp [33.58] (Madison)
    • 2 - Jake Palenapa [34.02] (Madison)
    • 3 - Wesley Robinson [47.81] (Anniston)

    2011 Official Results

    Swimming-US Masters Results

      [18-24] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Cory R. Beverly [1:27.41] (Jackson)
      [18-24] Male 100 Yard Free
    • 1 - Cory R. Beverly [1:00.53] (Jackson)
      [18-24] Male 50 Yard Free
    • 1 - Cory R. Beverly [26.53] (Jackson)
      [30-34] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Logan Taylor [1:28.68] (Hayneville)
      [30-34] Male 100 Yard Free
    • 1 - Logan Taylor [1:13.16] (Hayneville)
      [30-34] Male 200 Yard Free
    • 1 - Logan Taylor [2:42.43] (Hayneville)
      [30-34] Male 50 Yard Free
    • 1 - Logan Taylor [29.34] (Hayneville)
      [40-44] Female 100 Yard Back
    • 1 - Missy Gooden [1:27.21] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Missy Gooden [1:24.73] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:32.04] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [1:12.17] (Trussville)
      [40-44] Female 50 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [30.37] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [41.70] (Montgomery)
      [40-44] Male 100 Yard Free
    • 1 - Stanley Johnson [1:03.75] (Birmingham)
      [40-44] Male 200 Yard Free
    • 1 - Stanley Johnson [2:44.64] (Birmingham)
      [40-44] Male 50 Yard Free
    • 1 - Stanley Johnson [27.30] (Birmingham)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Sheila Nolin [3:00.30] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Sheila Nolin [3:18.37] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Denise Barrett [1:09.65] (Springville)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Denise Barrett [1:05.63] (Springville)
    • 2 - Sheila Nolin [2:47.30] (Montgomery)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Denise Barrett [2:27.45] (Springville)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Denise Barrett [2:41.08] (Springville)
    • 2 - Sheila Nolin [6:34.32] (Montgomery)
      [45-49] Female 400 Yard IM
    • 1 - Denise Barrett [5:39.44] (Springville)
      [50-54] Male 100 Yard Back
    • 1 - Christopher Powers [1:29.44] (Montgomery)
      [50-54] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Christopher Powers [1:36.74] (Montgomery)
    • 2 - Charles N. Bradley [1:39.57] (Trussville)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - Timothy Rhodes [59.47] (Vestavia Hills)
    • 2 - Christopher Powers [1:13.66] (Montgomery)
    • 3 - Charles N. Bradley [1:14.73] (Trussville)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - Timothy Rhodes [2:11.60] (Vestavia Hills)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Timothy Rhodes [26.70] (Vestavia Hills)
    • 2 - Charles N. Bradley [30.67] (Trussville)
    • 3 - Christopher Powers [30.89] (Montgomery)
      [55-59] Male 100 Yard Back
    • 1 - Jimmy Burns [1:17.11] (Trussville)
      [55-59] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Jimmy Burns [1:28.86] (Trussville)
      [55-59] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jimmy Burns [1:04.39] (Trussville)
      [55-59] Male 200 Yard Free
    • 1 - Jimmy Burns [2:10.91] (Trussville)
      [55-59] Male 50 Yard Free
    • 1 - Jimmy Burns [29.19] (Trussville)
      [60-64] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles Fleming [2:03.95] (Birmingham)
      [60-64] Male 100 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [1:40.31] (Birmingham)
      [60-64] Male 200 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [4:02.81] (Birmingham)
      [60-64] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles Fleming [38.91] (Birmingham)
      [65-69] Male 100 Yard Back
    • 1 - Craig Baab [1:35.54] (Montgomery)
    • 2 - Coke Ellington [1:44.65] (Montgomery)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Chander Mohindra [2:22.85] (Hoover)
      [65-69] Male 100 Yard Free
    • 1 - Craig Baab [1:26.72] (Montgomery)
      [65-69] Male 200 Yard Free
    • 1 - Craig Baab [3:39.08] (Montgomery)
      [65-69] Male 50 Yard Free
    • 1 - Coke Ellington [34.91] (Montgomery)
    • 2 - Chander Mohindra [50.96] (Hoover)
      [70-74] Male 100 Yard Back
    • 1 - James Robinson [1:52.32] (Trussville)
      [70-74] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James Robinson [1:52.44] (Trussville)
      [70-74] Male 100 Yard Free
    • 1 - James Robinson [1:30.60] (Trussville)
      [70-74] Male 200 Yard Free
    • 1 - James Robinson [3:24.09] (Trussville)
      [70-74] Male 50 Yard Free
    • 1 - James Robinson [39.08] (Trussville)

    Swimming-Youth Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Morgan Starr [1:18.08] (Pelham)
    • 2 - Emily A. Kerr [1:27.59] (Trussville)
    • 3 - Millie J. Johnson [1:28.85] (Birmingham)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Emily Bradley [1:23.08] (Trussville)
    • 2 - Allie M. Gooden [1:26.89] (Trussville)
    • 3 - Lauren Bautista [1:28.63]
      [11-12] Female 200 Yard Free Relay
    • 1 - Allie M. Gooden [2:20.58] (Trussville)
    • 1 - Maddie A. Holdbrooks [2:20.58] (Trussville)
    • 1 - Emily A. Kerr [2:20.58] (Trussville)
    • 1 - Emily Bradley [2:20.58] (Trussville)
    • 2 - Llia Walker [2:37.57] (Pelham)
    • 2 - Olumeka Mejeidu [2:37.57] (Pelham)
    • 2 - Hannah Jordan [2:37.57] (Pelham)
    • 2 - Morgan Starr [2:37.57] (Pelham)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Lauren Bautista [38.15]
    • 2 - Jilly Hilt [45.64] (Jackson)
    • 3 - Llia Walker [45.98] (Pelham)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Emily Bradley [43.93] (Trussville)
    • 2 - Allie M. Gooden [45.23] (Trussville)
    • 3 - Jilly Hilt [45.53] (Jackson)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Emily Bradley [38.30] (Trussville)
    • 2 - Allie M. Gooden [38.53] (Trussville)
    • 3 - Morgan Starr [43.97] (Pelham)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Emily Bradley [31.55] (Trussville)
    • 2 - Allie M. Gooden [32.70] (Trussville)
    • 3 - Lauren Bautista [33.39]
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jack Martin [1:08.19] (Birmingham)
    • 2 - Ashton B. Casey [1:08.21] (Trussville)
    • 3 - KC Etten-Bohm [1:16.03] (Pelham)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Jack Martin [1:18.95] (Birmingham)
    • 2 - Ashton B. Casey [1:22.31] (Trussville)
    • 3 - Brandt W. Gooden [1:26.22] (Trussville)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - KC Etten-Bohm [39.10] (Pelham)
    • 2 - Ashton B. Casey [39.15] (Trussville)
    • 3 - Cole P. Callahan [45.76] (Birmingham)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Jack Martin [42.28] (Birmingham)
    • 2 - Brandt W. Gooden [43.21] (Trussville)
    • 3 - Cole P. Callahan [50.21] (Birmingham)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - KC Etten-Bohm [37.31] (Pelham)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ashton B. Casey [29.63] (Trussville)
    • 2 - Jack Martin [30.75] (Birmingham)
    • 3 - Brandt W. Gooden [32.26] (Trussville)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Amanda Bradley [1:07.87] (Trussville)
    • 2 - Ginny R. Bradley [1:12.82] (Jackson)
    • 3 - Anna-Kate Bolen [1:12.92] (Jackson)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Ginny R. Bradley [40.17] (Jackson)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Anna-Kate Bolen [39.95] (Jackson)
    • 2 - Amanda Bradley [41.07] (Trussville)
    • 3 - Caitlyn M. Smith [44.20] (Birmingham)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Amanda Bradley [32.03] (Trussville)
    • 2 - Anna-Kate Bolen [34.41] (Jackson)
    • 3 - Ginny R. Bradley [35.54] (Jackson)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Amanda Bradley [29.23] (Trussville)
    • 2 - Anna-Kate Bolen [30.43] (Jackson)
    • 3 - Ginny R. Bradley [30.99] (Jackson)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Kemesor Mejeidu [1:26.07] (Pelham)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Kemesor Mejeidu [1:30.15] (Pelham)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Kemesor Mejeidu [46.56] (Pelham)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Kemesor Mejeidu [47.42] (Pelham)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Kemesor Mejeidu [42.07] (Pelham)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Montana Etten-Bohm [1:09.99] (Pelham)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Carrie Beverly [1:13.22] (Jackson)
    • 2 - Krystina Finch [1:17.05] (Pinson)
    • 3 - Montana Etten-Bohm [1:18.02] (Pelham)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Carrie Beverly [33.90] (Jackson)
    • 2 - Montana Etten-Bohm [37.34] (Pelham)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Krystina Finch [39.99] (Pinson)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Carrie Beverly [31.42] (Jackson)
    • 2 - Krystina Finch [33.96] (Pinson)
    • 3 - Montana Etten-Bohm [35.97] (Pelham)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Krystina Finch [28.34] (Pinson)
    • 2 - Carrie Beverly [28.61] (Jackson)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Lauren Watts [22.95]
    • 2 - Jeanie Cabaniss [23.53] (Pelham)
    • 3 - Anna R. Dorris [23.78] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Anna R. Dorris [23.50] (Birmingham)
    • 2 - Lauren Watts [27.87]
    • 3 - Alexis T. Green [28.62] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Anna R. Dorris [19.43] (Birmingham)
    • 2 - Lauren Watts [23.18]
    • 3 - Elly K. Fraser [26.57] (Trussville)
    • 3 - Anna A. Strohm [27.40]
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Anna R. Dorris [17.04] (Birmingham)
    • 2 - Lauren Watts [17.38]
    • 3 - Elly K. Fraser [20.58] (Trussville)
      [8 & Under] Male 100 Yard Free Relay
    • 1 - Connor Starr [2:07.82] (Pelham)
    • 1 - Gavin Yocom [2:07.82] (Pelham)
    • 1 - Grant Hiam [2:07.82] (Pelham)
    • 1 - Ross Tolbert [2:07.82] (Pelham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Connor Starr [22.46] (Pelham)
    • 2 - Ross Tolbert [23.31] (Pelham)
    • 3 - Bennett Strohm [35.68]
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Ross Tolbert [24.93] (Pelham)
    • 2 - Connor Starr [28.11] (Pelham)
    • 3 - Alexander K. Davis [49.83] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Ross Tolbert [20.70] (Pelham)
    • 2 - Connor Starr [20.90] (Pelham)
    • 3 - Bennett Strohm [41.11]
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Ross Tolbert [16.79] (Pelham)
    • 2 - Connor Starr [17.24] (Pelham)
    • 3 - Bennett Strohm [30.58]
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Christina Tarsitano [1:10.34] (Madison)
    • 2 - Josie McGuire [1:12.84] (Springville)
    • 3 - Sydney Nelson [1:13.50] (Vestavia Hills)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Christina Tarsitano [1:20.90] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [1:22.29] (Vestavia Hills)
    • 3 - Josie McGuire [1:24.22] (Springville)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Josie McGuire [41.90] (Springville)
    • 2 - Hannah Postlewaite [57.36] (Jackson)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Christina Tarsitano [40.09] (Madison)
    • 2 - Hannah Postlewaite [1:03.54] (Jackson)
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sydney Nelson [36.08] (Vestavia Hills)
    • 2 - Josie McGuire [38.36] (Springville)
    • 3 - Hannah Postlewaite [58.21] (Jackson)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Christina Tarsitano [30.48] (Madison)
    • 2 - Sydney Nelson [31.26] (Vestavia Hills)
    • 3 - Hannah Postlewaite [43.94] (Jackson)
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - Carson A. Desocio [1:27.42] (Birmingham)
    • 2 - Cole Hassler [1:57.36] (Pelham)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Will Bradley [1:31.63] (Trussville)
    • 2 - Carson A. Desocio [1:40.24] (Birmingham)
    • 3 - Cole Hassler [2:33.39] (Pelham)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - E. J. Moses [35.69] (Birmingham)
    • 2 - Carson A. Desocio [48.51] (Birmingham)
    • 3 - Cole Hassler [1:07.74] (Pelham)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - E. J. Moses [41.68] (Birmingham)
    • 2 - Will Bradley [47.11] (Trussville)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - E. J. Moses [32.75] (Birmingham)
    • 2 - Will Bradley [42.29] (Trussville)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - E. J. Moses [28.62] (Birmingham)
    • 2 - Will Bradley [34.50] (Trussville)
    • 3 - Carson A. Desocio [35.88] (Birmingham)

    2010 Official Results

    Swimming Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Madison Brown [58:83] (Prattville)
    • 2 - Mackenzie Brown [1:03.81] (Prattville)
    • 3 - Akilah Humphries [1:16.87] (Prattville)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Madison Brown [1:08.77] (Prattville)
    • 2 - Lauren Chambliss [1:21.10] (Prattville)
    • 3 - Emily Bradley [1:25.12] (Trussville)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Mackenzie Brown [35.97] (Prattville)
    • 2 - Lauren Chambliss [36.68] (Prattville)
    • 3 - Abigail Williams [37.15] (Dothan)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Madison Brown [34.88] (Prattville)
    • 2 - Lauren Chambliss [40.34] (Prattville)
    • 3 - Larsen Gilbert [41.22] (North Port)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Madison Brown [31.12] (Prattville)
    • 2 - Mackenzie Brown [34.37] (Prattville)
    • 3 - Emily Bradley [34.78] (Trussville)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Mackenzie Brown [30.47] (Prattville)
    • 2 - Akilah Humphries [31.25] (Prattville)
    • 3 - Abigail Williams [31.69] (Dothan)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Caleb McDougal [1:05.34] (Prattville)
    • 2 - Patrick D. Parish [1:09.13] (Fairhope)
    • 3 - Haydn Rester [1:18.72] (North Port)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Caleb McDougal [1:16.81] (Prattville)
    • 2 - Patrick D. Parish [1:17.91] (Fairhope)
    • 3 - Matthew O'Sullivan [1:36.47] (Prattville)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Quinton Harvill [40.78]
    • 2 - Matthew O'Sullivan [41.34] (Prattville)
    • 3 - Haydn Rester [43.13] (North Port)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Caleb McDougal [42.22] (Prattville)
    • 2 - Matthew O'Sullivan [42.78] (Prattville)
    • 3 - Quinton Harvill [46.50]
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Patrick D. Parish [38.00] (Fairhope)
    • 2 - Quinton Harvill [41.46]
    • 3 - Haydn Rester [41.97] (North Port)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Caleb McDougal [28.78] (Prattville)
    • 2 - Patrick D. Parish [31.43] (Fairhope)
    • 3 - Quinton Harvill [33.40]
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Meredith Hutto [1:07.59]
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Meredith Hutto [1:14.34]
    • 2 - Ella Sullins [1:15.30] (Madison)
    • 3 - Amanda Bradley [1:15.50] (Trussville)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Meredith Hutto [34.21]
    • 2 - Ella Sullins [34.56] (Madison)
    • 3 - Amanda Bradley [35.31] (Trussville)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Ella Sullins [37.90] (Madison)
    • 2 - Meredith Hutto [38.94]
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Ella Sullins [30.62] (Madison)
    • 2 - Amanda Bradley [32.66] (Trussville)
      [13-14] Male 100 Yard Free
    • 1 - Foster Ballard [53.62] (Wetumpka)
    • 2 - Sam Schuckert [1:06.87] (Tuscaloosa)
    • 3 - Jordan Woodward [1:09.35] (Prattville)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Foster Ballard [1:04.22] (Wetumpka)
    • 2 - Sam Schuckert [1:19.44] (Tuscaloosa)
    • 3 - Jordan Woodward [1:23.62] (Prattville)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Foster Ballard [30.04] (Wetumpka)
    • 2 - Jordan Woodward [39.53] (Prattville)
    • 3 - Sam Schuckert [40.21] (Tuscaloosa)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Tommy Britt [45.10] (Notasulga)
    • 2 - John M. McCleland [53.28] (Tuscaloosa)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Foster Ballard [28.59] (Wetumpka)
    • 2 - John M. McCleland [1:00.91] (Tuscaloosa)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Sam Schuckert [30.81] (Tuscaloosa)
    • 2 - Jordan Woodward [31.44] (Prattville)
    • 3 - Tommy Britt [33.09] (Notasulga)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Meredith Schuckert [1:06.25] (Tuscaloosa)
    • 2 - Macy Brown [1:08.47] (Prattville)
    • 3 - Meg Schuckert [1:14.97] (Tuscaloosa)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Madeline McGuire [1:25.00]
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Madeline McGuire [36.32]
    • 2 - Macy Brown [40.53] (Prattville)
    • 3 - Meredith Schuckert [41.28] (Tuscaloosa)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Meredith Schuckert [38.47] (Tuscaloosa)
    • 2 - Meg Schuckert [47.79] (Tuscaloosa)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Macy Brown [34.28] (Prattville)
    • 2 - Madeline McGuire [34.66]
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Macy Brown [29.78] (Prattville)
    • 2 - Meredith Schuckert [30.38] (Tuscaloosa)
    • 3 - Madeline McGuire [31.56]
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - John Roxbury [58.44] (Prattville)
    • 2 - Jonathon Glasscock [1:00.59] (Prattville)
    • 3 - Rafael Gonzales [1:02.07] (Theodore)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - Chaz Ballard [1:01.68] (Wetumpka)
    • 2 - Ian Dolan [1:05.41] (Prattville)
    • 3 - Rafael Gonzales [1:15.69] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Ian Dolan [30.53] (Prattville)
    • 2 - John Roxbury [32.25] (Prattville)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Chaz Ballard [28.47] (Wetumpka)
    • 2 - Ian Dolan [35.18] (Prattville)
    • 3 - Rafael Gonzales [36.00] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - John Roxbury [27.78] (Prattville)
    • 2 - Rafael Gonzales [31.72] (Theodore)
    • 3 - Jonathon Glasscock [32.38] (Prattville)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Chaz Ballard [23.25] (Wetumpka)
    • 2 - Ian Dolan [25.81] (Prattville)
    • 3 - John Roxbury [26.15] (Prattville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Gretchen O'Sullivan [24.65] (Prattville)
    • 2 - Peyton Mathis [25.94] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Peyton Mathis [26.78] (Tallassee)
    • 2 - Gretchen O'Sullivan [30.53] (Prattville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Peyton Mathis [21.71] (Tallassee)
    • 2 - Gretchen O'Sullivan [26.16] (Prattville)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Peyton Mathis [20.85] (Tallassee)
    • 2 - Gretchen O'Sullivan [21.40] (Prattville)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Alex Williams [2:02.28] (Tuscaloosa)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Preston Parish [20.03] (Fairhope)
    • 2 - Kent Gilbert [20.78] (North Port)
    • 3 - Alex Williams [22.31] (Tuscaloosa)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Preston Parish [22.41] (Fairhope)
    • 2 - Kent Gilbert [25.38] (North Port)
    • 3 - Alex Williams [26.22] (Tuscaloosa)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Kent Gilbert [20.00] (North Port)
    • 2 - Preston Parish [20.03] (Fairhope)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Preston Parish [16.78] (Fairhope)
    • 2 - Kent Gilbert [17.15] (North Port)
    • 3 - Alex Williams [20.91] (Tuscaloosa)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Georgia Dussich [1:13.84] (Birmingham)
    • 2 - Kayla Fleming [1:14.31] (Prattville)
    • 3 - Josie McGuire [1:17.56] (Springville)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Georgia Dussich [1:32.50] (Birmingham)
    • 2 - Josie McGuire [1:37.38] (Springville)
    • 3 - Laura E. Fields [1:37.62] (Jacksons Gap)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Georgia Dussich [41.84] (Birmingham)
    • 2 - Josie McGuire [43.19] (Springville)
    • 3 - Kayla Fleming [45.16] (Prattville)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Laura E. Fields [48.08] (Jacksons Gap)
    • 2 - Georgia Dussich [49.41] (Birmingham)
    • 3 - Maddie Holdbrooks [50.37]
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sarah M. Lake [41.68] (North Port)
    • 2 - Kayla Fleming [42.10] (Prattville)
    • 3 - Josie McGuire [44.00] (Springville)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Kayla Fleming [37.13] (Prattville)
    • 2 - Julie Berger [39.21] (North Port)
    • 3 - Sarah M. Lake [39.41] (North Port)
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - E. J. Moses [1:09.63] (Birmingham)
    • 2 - Jacob Icimsoy [1:20.22]
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - E. J. Moses [1:21.44] (Birmingham)
    • 2 - Joe Schuckert [1:28.00] (Tuscaloosa)
    • 3 - Brandt Gooden [1:36.25] (Trussville)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Jackson C. Mathis [39.78] (Tallassee)
    • 2 - Joe Schuckert [44.34] (Tuscaloosa)
    • 3 - Lawson Peoples [44.91] (Pelham)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - E. J. Moses [43.75] (Birmingham)
    • 2 - Joe Schuckert [43.88] (Tuscaloosa)
    • 3 - Brandt Gooden [44.41] (Trussville)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Jackson C. Mathis [40.13] (Tallassee)
    • 2 - Joe Schuckert [42.94] (Tuscaloosa)
    • 3 - Brandt Gooden [45.00] (Trussville)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - E. J. Moses [32.12] (Birmingham)
    • 2 - Jacob Icimsoy [32.69]
    • 3 - Lawson Peoples [34.69] (Pelham)

    Swimming-US Masters Results

      [18-24] Female 100 Yard Back
    • 1 - Lindsey Coster [1:32.47] (Cypress)
    • 2 - Karen Willis [2:07.38] (Millbrook)
      [18-24] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Karen Willis [2:35.84] (Millbrook)
      [18-24] Female 100 Yard Free
    • 1 - Lindsey Coster [1:18.94] (Cypress)
    • 2 - Karen Willis [1:51.28] (Millbrook)
      [18-24] Female 200 Yard IM
    • 1 - Lindsey Coster [3:22.22 ] (Cypress)
      [18-24] Female 50 Yard Free
    • 1 - Lindsey Coster [34.53] (Cypress)
      [18-24] Male 100 Yard Back
    • 1 - Drew Bagwell [1:16.85]
      [18-24] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Drew Bagwell [1:33.09]
      [18-24] Male 100 Yard Free
    • 1 - Drew Bagwell [1:04.06]
      [18-24] Male 50 Yard Free
    • 1 - Drew Bagwell [27.91]
      [25-29] Female 100 Yard Free
    • 1 - Leslie E. Arterburn [1:18.15] (Hartselle)
      [25-29] Female 200 Yard IM
    • 1 - Leslie E. Arterburn [3:14.28] (Hartselle)
      [25-29] Female 50 Yard Free
    • 1 - Leslie E. Arterburn [33.25] (Hartselle)
      [25-29] Male 100 Yard Back
    • 1 - Daniel Kamber [1:29.00] (Birmingham)
    • 2 - Paneri Vaibhav [1:35.13] (Birmingham)
      [25-29] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Paneri Vaibhav [1:29.82] (Birmingham)
      [25-29] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Daniel Kamber [1:17.53] (Birmingham)
      [25-29] Male 100 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [1:12.87] (Birmingham)
    • 2 - Paneri Vaibhav [1:13.50] (Birmingham)
      [25-29] Male 400 Yard IM
    • 1 - Daniel Kamber [6:39.28] (Birmingham)
      [25-29] Male 50 Yard Free
    • 1 - Daniel Kamber [32.53] (Birmingham)
    • 2 - Paneri Vaibhav [49.75] (Birmingham)
      [35-39] Female 100 Yard Back
    • 1 - Aimee Bruder [2:23.88] (Hoover)
      [35-39] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Aimee Bruder [2:22.07] (Hoover)
      [35-39] Female 100 Yard Free
    • 1 - Aimee Bruder [1:53.87] (Hoover)
      [35-39] Female 200 Yard Free
    • 1 - Aimee Bruder [3:54.78] (Hoover)
      [35-39] Female 50 Yard Free
    • 1 - Aimee Bruder [54.97] (Hoover)
      [35-39] Male 100 Yard Back
    • 1 - Bo Shirey [1:29.40] (Cullman)
      [35-39] Male 100 Yard Free
    • 1 - Bo Shirey [1:09.85] (Cullman)
      [35-39] Male 200 Yard Free
    • 1 - Bo Shirey [2:34.25] (Cullman)
      [40-44] Female 100 Yard Back
    • 1 - Missy Gooden [1:23.94] (Trussville)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Missy Gooden [1:28.71] (Trussville)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [1:11.97] (Trussville)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Sheiula Nolin [3:24.84] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Sheiula Nolin [3:19.43] (Montgomery)
      [45-49] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Denise Chambers [1:08.97] (Springville)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sheiula Nolin [2:52.16] (Montgomery)
      [45-49] Female 200 Yard Free
    • 1 - Denise Chambers [2:21.66] (Springville)
      [45-49] Female 200 Yard IM
    • 1 - Denise Chambers [2:40.44] (Springville)
      [45-49] Female 400 Yard IM
    • 1 - Denise Chambers [5:37.18] (Springville)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Sheiula Nolin [1:30.38] (Montgomery)
      [45-49] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles N. Bradley [1:42.53] (Trussville)
      [45-49] Male 100 Yard Free
    • 1 - Charles N. Bradley [1:17.66] (Trussville)
      [45-49] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles N. Bradley [30.94] (Trussville)
      [50-54] Female 100 Yard Back
    • 1 - Sheree L. Birkbeck [1:50.44] (Chelsea)
      [50-54] Female 400 Yard IM
    • 1 - Sheree L. Birkbeck [8:06.22] (Chelsea)
      [50-54] Male 100 Yard Back
    • 1 - James V. Hanson [1:22.03] (Madison)
    • 2 - Dennis Gimlin [1:28.71] (Huntsville)
      [50-54] Male 100 Yard Breast
    • 1 - James V. Hanson [1:27.31] (Madison)
      [50-54] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - James V. Hanson [1:07.03] (Madison)
    • 2 - Dennis Gimlin [1:38.85] (Huntsville)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - James V. Hanson [1:17.66] (Madison)
      [50-54] Male 200 Yard IM
    • 1 - James V. Hanson [2:35.78] (Madison)
    • 2 - Dennis Gimlin [3:06.75] (Huntsville)
      [50-54] Male 400 Yard IM
    • 1 - Dennis Gimlin [6:47.32] (Huntsville)
      [55-59] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Nancy Williams [1:42.15] (Birmingham)
      [55-59] Female 100 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [1:17.53] (Birmingham)
    • 2 - Nancy Williams [1:21.40] (Birmingham)
      [55-59] Female 200 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [2:55.12] (Birmingham)
      [55-59] Female 200 Yard IM
    • 1 - Nancy Williams [3:16.59] (Birmingham)
      [55-59] Female 50 Yard Free
    • 1 - Jan Hinson [35.13] (Birmingham)
    • 2 - Nancy Williams [36.47] (Birmingham)
      [55-59] Male 100 Yard Back
    • 1 - Jimmy Burns [1:13.62]
      [55-59] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Jimmy Burns [1:24.47]
    • 2 - Frank Odell [1:25.18] (Cullman)
      [55-59] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jimmy Burns [1:03.19]
    • 2 - Frank Odell [1:12.78] (Cullman)
      [55-59] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jimmy Burns [2:35.16]
      [55-59] Male 50 Yard Free
    • 1 - Frank Odell [32.94] (Cullman)
      [65-69] Male 100 Yard Back
    • 1 - Jim Robinson [1:57.53] (Trussville)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Jim Robinson [1:52.06] (Trussville)
      [65-69] Male 100 Yard Free
    • 1 - Jim Robinson [1:31.32] (Trussville)
      [65-69] Male 200 Yard Free
    • 1 - Jim Robinson [3:23.28] (Trussville)
      [65-69] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jim Robinson [3:58.81] (Trussville)

    2009 Official Results

    Swimming Results

      [11-12] Female 100 Free
    • 1 - Madison Brown [1:01.47] (Prattville)
    • 2 - Amanda Bradley [1:04.37] (Trussville)
    • 3 - Tatum Etten-Bohn [1:20.21] (Pelham)
      [11-12] Female 100 IM
    • 1 - Madison Brown [1:13.40] (Prattville)
    • 2 - Amanda Bradley [1:21.56] (Trussville)
    • 3 - Erin Finn [1:26.00] (Helena)
      [11-12] Female 50 Back
    • 1 - Erin Finn [38.29] (Helena)
    • 2 - Jillian Clark [40.56] (Tallassee)
    • 3 - Heidi J. Tucker [42.50] (Eclectic)
      [11-12] Female 50 Breast
    • 1 - Madison Brown [36.78] (Prattville)
    • 2 - Amanda Bradley [42.59] (Trussville)
    • 3 - Brittany D. Davis [44.31] (Tallassee)
      [11-12] Female 50 Fly
    • 1 - Madison Brown [33.00] (Prattville)
    • 2 - Erin Finn [37.78] (Helena)
    • 3 - Jillian Clark [41.09] (Tallassee)
      [11-12] Female 50 Free
    • 1 - Amanda Bradley [29.05] (Trussville)
    • 2 - Christy E. Britt [35.63] (Notasulga)
    • 3 - Heidi J. Tucker [35.85] (Eclectic)
      [11-12] Male 100 Free
    • 1 - William M. Gibson [1:05.34] (Eufaula)
    • 2 - Benjimen T. Johnston [1:11.62] (Eufaula)
      [11-12] Male 100 IM
    • 1 - Benjimen T. Johnston [1:23.13] (Eufaula)
      [11-12] Male 50 Back
    • 1 - Benjimen T. Johnston [38.41] (Eufaula)
    • 2 - Sam P. Smith [59.75] (Tallassee)
      [11-12] Male 50 Breast
    • 1 - William M. Gibson [40.84] (Eufaula)
      [11-12] Male 50 Fly
    • 1 - William M. Gibson [35.55] (Eufaula)
    • 2 - Sam P. Smith [56.78] (Tallassee)
      [11-12] Male 50 Free
    • 1 - William M. Gibson [29.29] (Eufaula)
    • 2 - Benjimen T. Johnston [30.81] (Eufaula)
    • 3 - Sam P. Smith [49.25] (Tallassee)
      [13-14] Female 100 Free
    • 1 - Lexie Gibson [58:75] (Eufaula)
    • 2 - Mallory Henderson [1:07.04] (Sylacauga)
    • 3 - Paige Romanko [1:14.60] (Birmingham)
      [13-14] Female 100 IM
    • 1 - Ella Sullins [1:16.22] (Madison)
    • 2 - Paige Romanko [1:28.19] (Birmingham)
      [13-14] Female 50 Back
    • 1 - Lexie Gibson [34.41] (Eufaula)
    • 2 - Mallory Henderson [35.53] (Sylacauga)
    • 3 - Ella Sullins [35.56] (Madison)
      [13-14] Female 50 Breast
    • 1 - Ella Sullins [39.53] (Madison)
    • 2 - Lexie Gibson [42.31] (Eufaula)
    • 3 - Paige Romanko [43.90] (Birmingham)
      [13-14] Female 50 Fly
    • 1 - Ella Sullins [33.47] (Madison)
    • 2 - Paige Romanko [36.57] (Birmingham)
      [13-14] Female 50 Free
    • 1 - Lexie Gibson [27.80] (Eufaula)
    • 2 - Ella Sullins [29.34] (Madison)
    • 3 - Mallory Henderson [29.40] (Sylacauga)
      [13-14] Male 100 Free
    • 1 - Han Bowers [58.57] (Mountain Brook)
      [13-14] Male 100 IM
    • 1 - Han Bowers [1:13.84] (Mountain Brook)
      [13-14] Male 50 Fly
    • 1 - Han Bowers [31.72] (Mountain Brook)
      [15-18] Female 100 Free
    • 1 - Madison Brown [1:10.75] (Prattville)
      [15-18] Female 100 IM
    • 1 - Steffani Butler [1:11.09] (Madison)
    • 2 - Emily Munn [1:12.88] (Eufaula)
    • 3 - Hailey N. Trussell [1:21.84] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Back
    • 1 - Steffani Butler [32.56] (Madison)
    • 2 - Emily Munn [33.50] (Eufaula)
    • 3 - Hailey N. Trussell [35.94] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Breast
    • 1 - Emily Munn [38.47] (Eufaula)
    • 2 - Hailey N. Trussell [41.09] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Fly
    • 1 - Steffani Butler [30.38] (Madison)
    • 2 - Emily Munn [31.94] (Eufaula)
    • 3 - Macy Brown (Prattville)
      [15-18] Female 50 Free
    • 1 - Steffani Butler [28.41] (Madison)
    • 2 - Macy Brown [30.88] (Prattville)
    • 3 - Hailey N. Trussell [32.53] (Tallassee)
      [15-18] Male 100 Free
    • 1 - Rafael Gonzales [58.69] (Theodore)
      [15-18] Male 100 IM
    • 1 - Rafael Gonzales [1:10.78] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Breast
    • 1 - Rafael Gonzales [37.13] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Free
    • 1 - Rafael Gonzales [26.47] (Theodore)
      [8 & Under] Female 100 IM
    • 1 - Morgan V. Johnston [1:45.75] (Eufaula)
      [8 & Under] Female 25 Back
    • 1 - Morgan V. Johnston [22.70] (Eufaula)
    • 2 - Madison Chambliss [25.84] (Prattville)
    • 3 - Abigail Spates [28.28] (Pelham)
      [8 & Under] Female 25 Breast
    • 1 - Abigail Spates [29.91] (Pelham)
    • 2 - Madison Chambliss [30.81] (Prattville)
    • 3 - Anya Kozlowski [31.22] (Hoover)
      [8 & Under] Female 25 Butterfly
    • 1 - Morgan V. Johnston [22.24] (Eufaula)
    • 2 - Abigail Spates [26.28] (Pelham)
    • 3 - Madison Chambliss [26.53] (Prattville)
      [8 & Under] Female 25 Free
    • 1 - Morgan V. Johnston [18.18] (Eufaula)
    • 2 - Abigail Spates [20.75] (Pelham)
    • 3 - Elise Hansen [21.72] (Pelham)
      [8 & Under] Male 100 IM
    • 1 - E. J. Moses [1:33.41] (Birmingham)
    • 2 - Will Bradley [1:51.25] (Trussville)
    • 3 - Drew A. Elliott [3:07.53] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Back
    • 1 - E. J. Moses [19.50] (Birmingham)
    • 2 - Brady Stokes [19.84 ] (Eufaula)
    • 3 - Holt Y. Bashinsky [21.13] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Breast
    • 1 - E. J. Moses [22.29] (Birmingham)
    • 2 - Holt Y. Bashinsky [22.88] (Birmingham)
    • 3 - Brady Stokes [24.47] (Eufaula)
      [8 & Under] Male 25 Butterfly
    • 1 - Holt Y. Bashinsky [19.78] (Birmingham)
    • 2 - Brady Stokes [21.84] (Eufaula)
    • 3 - Will Bradley [22.65] (Trussville)
      [8 & Under] Male 25 Free
    • 1 - E. J. Moses [15.20] (Birmingham)
    • 2 - Holt Y. Bashinsky [15.57] (Birmingham)
    • 3 - Will Bradley [17.03] (Trussville)
      [9-10] Female 100 Free
    • 1 - Sarah D. Chambliss [1:06.25] (Prattville)
    • 2 - Mackenzie Brown [1:08.00] (Prattville)
    • 3 - Hannah M. Elliott [1:09.03] (Birmingham)
      [9-10] Female 100 IM
    • 1 - Mackenzie Brown [1:20.15] (Prattville)
    • 2 - Lauren Chambliss [1:20.31] (Prattville)
    • 3 - Alexandra Kozlowski [1:20.46] (Hoover)
      [9-10] Female 50 Back
    • 1 - Sarah D. Chambliss [32.34] (Prattville)
    • 2 - Hannah M. Elliott [37.12] (Birmingham)
    • 3 - Megan N. Brunsvold [37.78] (Birmingham)
      [9-10] Female 50 Breast
    • 1 - Alexandra Kozlowski [41.25] (Hoover)
    • 2 - Megan N. Brunsvold [42.10] (Birmingham)
    • 3 - Lauren Chambliss [42.69] (Prattville)
      [9-10] Female 50 Fly
    • 1 - Sarah D. Chambliss [32.94] (Prattville)
    • 2 - Lauren Chambliss [35.75] (Prattville)
    • 3 - Mackenzie Brown [35.88] (Prattville)
      [9-10] Female 50 Free
    • 1 - Sarah D. Chambliss [29.52] (Prattville)
    • 2 - Mackenzie Brown [30.41] (Prattville)
    • 3 - Hannah M. Elliott [32.07] (Birmingham)
      [9-10] Male 100 Free
    • 1 - Alex Johnston [1:07.28] (Eufaula)
    • 2 - Jack Martin [1:15.88] (Birmingham)
    • 3 - Lawson Peoples [1:32.75] (Pelham)
      [9-10] Male 100 IM
    • 1 - Alex Johnston [1:19.49] (Eufaula)
    • 2 - Jack Martin [1:31.69] (Birmingham)
    • 3 - Lawson Peoples [1:47.62] (Pelham)
      [9-10] Male 50 Back
    • 1 - Lawson Peoples [51.75] (Pelham)
    • 2 - Landon DuBose [52.72] (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Breast
    • 1 - Jack Martin [48.10] (Birmingham)
    • 2 - Brandt Gooden [51.09] (Trussville)
    • 3 - Landon DuBose [1:02.88] (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Fly
    • 1 - Alex Johnston [35.40] (Eufaula)
    • 2 - Lawson Peoples [51.09] (Pelham)
    • 3 - Brandt Gooden (Trussville)
      [9-10] Male 50 Free
    • 1 - Alex Johnston [30.00] (Eufaula)
    • 2 - Jack Martin [34.97] (Birmingham)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Jack Martin (Birmingham)
    • 2 - Brandt Gooden (Trussville)

    Swimming-US Masters Results

      [25-29] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Leslie E. Arterburn [1:38.53] (Hartselle)
      [25-29] Female 100 Yard Free
    • 1 - Leslie E. Arterburn [1:14.41] (Hartselle)
      [25-29] Female 50 Yard Free
    • 1 - Leslie E. Arterburn [32.94] (Hartselle)
      [25-29] Male 100 Yard Back
    • 1 - Charles Dye [1:33.28] (Prattville)
      [25-29] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles Dye [1:26.94] (Prattville)
      [25-29] Male 50 Yard Free
    • 1 - Charles Dye [31.29] (Prattville)
      [35-39] Female 100 Yard Back
    • 1 - Missy Gooden [1:22.46] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:33.62] (Montgomery)
      [35-39] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Missy Gooden [1:27.00] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:30.00] (Montgomery)
      [35-39] Female 100 Yard Free
    • 1 - Missy Gooden [1:10.34] (Trussville)
    • 2 - Wendy Ng [1:30.21] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Gayle Nolin [3:35.62] (Montgomery)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Gayle Nolin [2:41.60] (Montgomery)
      [40-44] Male 100 Yard Free
    • 1 - Carl Elliott [1:20.38] (Birmingham)
      [45-49] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Charles N. Bradley [1:41.87] (Trussville)
    • 2 - Robert Brick [1:49.97] (Montgomery)
      [45-49] Male 100 Yard Free
    • 1 - Robert Brick [1:11.16] (Montgomery)
    • 2 - Charles N. Bradley [1:14.10] (Trussville)
      [45-49] Male 200 Yard Free
    • 1 - Robert Brick [2:48.75] (Montgomery)
      [45-49] Male 50 Yard Free
    • 1 - Robert Brick [30.59] (Montgomery)
    • 2 - Charles N. Bradley [30.84] (Trussville)
      [50-54] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Sheree L. Birkbeck [1:54.00] (Chelsea)
      [50-54] Female 100 Yard Free
    • 1 - Sheree L. Birkbeck [1:34.57] (Chelsea)
      [50-54] Female 200 Yard IM
    • 1 - Sheree L. Birkbeck [3:42.68] (Chelsea)
      [50-54] Male 100 Yard Back
    • 1 - Chris Powers [1:23.78] (Montgomery)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [1:09.41] (Montgomery)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [2:40.87] (Montgomery)
      [65-69] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Chander Mohindra [2:10.00] (Hoover)
      [65-69] Male 50 Yard Free
    • 1 - Chander Mohindra [53.40] (Hoover)

    2008 Official Results

    Swimming-Recreation Results

      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Anna-Kate Bolen [1:25.21] (Jackson)
    • 2 - Nicole Payne [1:33.53] (Maylene)
    • 3 - Paige Romanko [1:36.00] (Birmingham)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Paige Romanko [45.41] (Birmingham)
    • 2 - Nicole Payne [46.41] (Maylene)
    • 3 - Ciera Eason [50.19] (Tuskegee)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Anna-Kate Bolen [34.90] (Jackson)
    • 2 - Ciera Eason [43.12] (Tuskegee)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Anna-Kate Bolen [33.13] (Jackson)
    • 2 - Ciera Eason [35.53] (Tuskegee)
    • 3 - Nicole Payne [36.62] (Maylene)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - James T Holt [1:05.03] (Notasulga)
    • 2 - Tommy Britt [1:12.07] (Notasulga)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Ross Garrett [51.32] (Columbiana)
    • 2 - James T Holt [57.31] (Notasulga)
    • 3 - Tommy Britt [1:06.16] (Notasulga)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Ross Garrett [40.25] (Columbiana)
    • 2 - James T Holt [1:05.81] (Notasulga)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ross Garrett [33.75] (Columbiana)
    • 2 - Tommy Britt [51.03] (Notasulga)
    • 3 - James T Holt [56.28] (Notasulga)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Lauren A Dial [1:25.61] (Tallassee)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Hailey N Trussell [1:21.34] (Tallassee)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Hailey N Trussell [41.44] (Tallassee)
    • 2 - Lauren A Dial [48.78] (Tallassee)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Hailey N Trussell [33.98] (Tallassee)
    • 2 - Lauren A Dial [1:46.72] (Tallassee)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Hailey N Trussell [32.87] (Tallassee)
    • 2 - Lauren A Dial [37.88] (Tallassee)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Alex Payne [1:22.50] (Maylene)
    • 2 - Stephen Gill [1:23.91] (Tallassee)
      [13-14] Male 50 Yard Back
    • 1 - Alex Payne [40.63] (Maylene)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Stephen Gill [42.53] (Tallassee)
    • 2 - Alex Payne [42.81] (Maylene)
      [13-14] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Stephen Gill [39.71] (Tallassee)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Alex Payne [34.00] (Maylene)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 1 - Davon Dark [1:08.78] (Tallassee)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Davon Dark [1:18.72] (Tallassee)
    • 2 - Dollie Gill [1:18.91] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Dixie Funderburk [35.66] (Tallassee)
    • 2 - Dollie Gill [37.79] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Dixie Funderburk [38.25] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Dixie Funderburk [32.39] (Tallassee)
    • 2 - Davon Dark [32.87] (Tallassee)
    • 3 - Dollie Gill [33.90] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 1 - Davon Dark [29.59] (Tallassee)
    • 2 - Dixie Funderburk [30.44] (Tallassee)
    • 3 - Dollie Gill [31.84] (Tallassee)
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales [1:01.68] (Theodore)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - David Brown Gill, III [1:11.11] (Tallassee)
    • 2 - Rafael Gonzales [1:16.72] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - David Brown Gill, III [33.81] (Tallassee)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - David Brown Gill, III [34.59] (Tallassee)
    • 2 - Rafael Gonzales [36.48] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - David Brown Gill, III [32.34] (Tallassee)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales (Theodore)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Katharine Mandy [24.47 ] (Alabaster)
    • 2 - Sarah C Smith [27.19] (Tallassee)
    • 3 - Haylee M Osborne [27.88] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Haylee M Osborne [36.34] (Tallassee)
    • 2 - Peyton Mathis [1:01.95] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Katharine Mandy [27.95] (Alabaster)
    • 2 - Sarah C Smith [28.28] (Tallassee)
    • 3 - Laura E. Fields [32.28] (Jacksons Gap)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 1 - Katharine Mandy [21.13] (Alabaster)
    • 2 - Haylee M Osborne [23.65] (Tallassee)
    • 3 - Elaine Roberts [24.19] (Alabaster)
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 1 - Katharine Mandy [49.13 ] (Alabaster)
    • 2 - Elaine Roberts [52.06] (Alabaster)
    • 3 - Laura E. Fields [58.82] (Jacksons Gap)
      [8 & Under] Male 100 Yard IM
    • 1 - Luke Mueller [1:58.29] (Chelsea)
    • 2 - Hamilton Gill [2:29.90] (Tallassee)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Jackson C. Mathis [23.00] (Tallassee)
    • 2 - Aaron J Holt [25.50] (Notasulga)
    • 3 - Chris D Grover [30.30] (Tallassee)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Luke Mueller [24.59] (Chelsea)
    • 2 - Jackson C. Mathis [25.75] (Tallassee)
    • 3 - Caleb Roberts [58.50] (Tallassee)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Luke Mueller [21.28] (Chelsea)
    • 2 - Jackson C. Mathis [21.39] (Tallassee)
    • 3 - Aaron J Holt [37.75] (Notasulga)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Jackson C. Mathis [17.44] (Tallassee)
    • 2 - Luke Mueller [20.33] (Chelsea)
    • 3 - Hamilton Gill [20.50] (Tallassee)
      [8 & Under] Male 50 Yard Free
    • 1 - Aaron J Holt [51.88] (Notasulga)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Brittany D. Davis [1:51.18] (Tallassee)
    • 2 - Wanda K Cochran [1:56.75 ] (Tallassee)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Christy E Britt [1:57.25] (Notasulga)
    • 2 - Jillian Clark [1:58.38] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - McKenzie Boyd [46.25] (Alabaster)
    • 2 - Jillian Clark [46.60] (Tallassee)
    • 3 - Madison Marks [49.56] (Jackson)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Christy E Britt [52.47] (Notasulga)
    • 2 - McKenzie Boyd [54.81] (Alabaster)
    • 3 - Leighton M Hamilton [55.85] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Madison Marks [48.28] (Jackson)
    • 2 - Jillian Clark [49.81] (Tallassee)
    • 3 - McKenzie Boyd [52.25] (Alabaster)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Madison Marks [40.66] (Jackson)
    • 2 - McKenzie Boyd [43.10] (Alabaster)
    • 3 - Jillian Clark [44.31] (Tallassee)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Goldon Gill [2:38.91] (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Sam P Smith [1:08.94] (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Goldon Gill [1:08.69] (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Goldon Gill [1:08.03] (Tallassee)
    • 2 - Sam P Smith (Tallassee)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - Goldon Gill [56.40] (Tallassee)
    • 2 - Sam P Smith [1:00.74] (Tallassee)

    Swimming-US Masters Results

      [19-24] Female 100 Yard Back
    • 1 - Mary-Elizabeth Gill [1:21.34] (Tallassee)
      [19-24] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Ashley E. Eason [1:49.46] (Tuskegee)
      [19-24] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Mary-Elizabeth Gill [1:19.25] (Tallassee)
      [19-24] Female 100 Yard Free
    • 1 - Ashley E. Eason [1:23.38] (Tuskegee)
      [19-24] Female 200 Yard IM
    • 1 - Mary-Elizabeth Gill [2:51.91] (Tallassee)
      [19-24] Female 50 Yard Free
    • 1 - Mary-Elizabeth Gill [31.65] (Tallassee)
    • 2 - Ashley E. Eason (Tuskegee)
      [19-24] Male 100 Yard Breast
    • 1 - Brad Atkins [1:25.54] (Tallassee)
      [19-24] Male 100 Yard Butterfly
    • 1 - Brad Atkins [1:31.94] (Tallassee)
      [19-24] Male 100 Yard Free
    • 1 - Brad Atkins [1:06.97] (Tallassee)
      [19-24] Male 50 Yard Free
    • 1 - Brad Atkins [28.97] (Tallassee)
      [25-29] Female 100 Yard Back
    • 1 - Rachel Priori [2:11.56] (Prattville)
      [25-29] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Evelyn L Arterburn [1:35.41] (Hartselle)
    • 2 - Rachel Priori [2:15.93] (Prattville)
      [25-29] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Evelyn L Arterburn [1:22.53] (Hartselle)
      [25-29] Female 100 Yard Free
    • 1 - Evelyn L Arterburn [1:14.15] (Hartselle)
    • 2 - Rachel Priori [1:44.03] (Prattville)
      [25-29] Female 200 Yard IM
    • 1 - Evelyn L Arterburn [2:55.41] (Hartselle)
      [25-29] Female 50 Yard Free
    • 1 - Rachel Priori [43.10] (Prattville)
      [30-34] Female 100 Yard Free
    • 1 - Jamie Butler [1:17.16] (Millbrook)
      [30-34] Female 50 Yard Free
    • 1 - Jamie Butler [33.88] (Millbrook)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [1:12.50] (Montgomery)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [2:51.06] (Montgomery)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [31.53] (Montgomery)
      [50-54] Male 500 Yard Free
    • 1 - Chris Powers [7:21.37] (Montgomery)
      [60-64] Male 100 Yard Free
    • 1 - Leo H. French [1:08.13] (Birmingham)
      [60-64] Male 200 Yard Free
    • 1 - Leo H. French [2:24.72] (Birmingham)
      [60-64] Male 50 Yard Free
    • 1 - Leo H. French [30.79] (Birmingham)
      [60-64] Male 500 Yard Free
    • 1 - Leo H. French [6:20.03] (Birmingham)
      [70-74] Female 100 Yard Back
    • 1 - Carmen LaFosse [1:32.10] (Trussville)
      [70-74] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Rebecca M. Jackson [3:02.25] (Montgomery)
      [70-74] Female 100 Yard Free
    • 1 - Rebecca M. Jackson [2:13:59] (Montgomery)
    • 2 - Carmen LaFosse [2:13.72] (Trussville)
      [70-74] Female 50 Yard Free
    • 1 - Carmen LaFosse [52.92] (Trussville)
    • 2 - Rebecca M. Jackson [1:00.65] (Montgomery)

    Swimming-USA Results

      [11-12] Female 100 Free
    • 1 - Erin R. Austin [1:13.41 ] (Tuscumbia)
    • 2 - Erin Finn [1:19.84] (Helena)
    • 3 - Hannah Mueller [1:22.13] (Chelsea)
      [11-12] Female 100 IM
    • 1 - Erin R. Austin [1:28.01] (Tuscumbia)
    • 2 - Erin Finn [1:31.53] (Helena)
    • 3 - Hannah Mueller [1:36.00] (Chelsea)
      [11-12] Female 50 Back
    • 1 - Erin Finn [44.25] (Helena)
    • 2 - Hannah Mueller [48.91] (Chelsea)
    • 3 - Madison Meredith [52.03] (Birmingham)
      [11-12] Female 50 Breast
    • 1 - Madison Meredith [45.12] (Birmingham)
    • 2 - Erin R. Austin [45.94] (Tuscumbia)
      [11-12] Female 50 Fly
    • 1 - Madison Meredith [43.10] (Birmingham)
    • 2 - Hannah Mueller [43.15] (Chelsea)
      [11-12] Female 50 Free
    • 1 - Erin R. Austin [33.38 ] (Tuscumbia)
    • 2 - Erin Finn (Helena)
      [11-12] Male 100 IM
    • 1 - Tyler A. Powell [1:34.00] (Spanish Fort)
      [11-12] Male 50 Back
    • 1 - Tyler A. Powell [37.38] (Spanish Fort)
      [11-12] Male 50 Breast
    • 1 - Tyler A. Powell [40.68] (Spanish Fort)
      [11-12] Male 50 Free
    • 1 - Tyler A. Powell (Spanish Fort)
      [13-14] Female 100 Free
    • 1 - Lauren A. Gibson [1:04.34] (Bakerhill)
      [13-14] Female 50 Back
    • 1 - Lauren A. Gibson [37.62] (Bakerhill)
      [13-14] Female 50 Fly
    • 1 - Lauren A. Gibson [36.22] (Bakerhill)
      [13-14] Female 50 Free
    • 1 - Lauren A. Gibson [29.40] (Bakerhill)
      [13-14] Male 100 IM
    • 1 - J. D. Powell [1:03.75] (Spanish Fort)
      [13-14] Male 50 Back
    • 1 - J. D. Powell [28.22] (Spanish Fort)
      [13-14] Male 50 Breast
    • 1 - J. D. Powell [32.77] (Spanish Fort)
      [13-14] Male 50 Free
    • 1 - J. D. Powell [25.16] (Spanish Fort)
      [8 & Under] Female 100 IM
    • 1 - Georgia Dussich [1:58.9] (Birmingham)
    • 2 - Savannah Meredith [2:04.94] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Back
    • 1 - Savannah Meredith [24.62] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Breast
    • 1 - Savannah Meredith [26.84] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Butterfly
    • 1 - Georgia Dussich [20.65] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 25 Free
    • 1 - Georgia Dussich [19.50] (Birmingham)
    • 2 - Savannah Meredith [22.03] (Birmingham)
      [8 & Under] Female 50 Free
    • 1 - Georgia Dussich [42.91] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Back
    • 1 - Holt Y Bashinsky [22.06] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Breast
    • 1 - Holt Y Bashinsky [24.40] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Butterfly
    • 1 - Holt Y Bashinsky [20.09] (Birmingham)
      [8 & Under] Male 25 Free
    • 1 - Holt Y Bashinsky [17.68] (Birmingham)
      [9-10] Female 100 IM
    • 1 - Michela N. Lew [1:41.69] (Huntsville)
      [9-10] Female 50 Back
    • 1 - Lydia Dehart [41.66] (Marvel)
    • 2 - Michela N. Lew [44.91] (Huntsville)
    • 3 - Colleen Finn [57.91] (Helena)
      [9-10] Female 50 Breast
    • 1 - Michela N. Lew [55.50] (Huntsville)
      [9-10] Female 50 Fly
    • 1 - Lydia Dehart [40.69] (Marvel)
    • 2 - Colleen Finn [54.78] (Helena)
      [9-10] Female 50 Free
    • 1 - Lydia Dehart [36.41] (Marvel)
    • 2 - Michela N. Lew [39.25] (Huntsville)
    • 3 - Caitlin Williams [50.94] (Tallassee)
      [9-10] Male 100 IM
    • 1 - William M. Gibson [1:26.32] (Bakerhill)
      [9-10] Male 50 Back
    • 1 - William M. Gibson [37.66] (Bakerhill)
      [9-10] Male 50 Breast
    • 1 - William M. Gibson [48.84] (Bakerhill)
      [9-10] Male 50 Fly
    • 1 - William M. Gibson [41.44] (Bakerhill)

    2007 Official Results

    Swimming-Recreation Results

      [11-12] Female 100 Yard Free
    • 1 - Jamie E Howard [1:27.69] (Tallassee)
      [11-12] Female 100 Yard IM
    • 1 - Amelia B. Bodet [2:36.78] (Daphne)
      [11-12] Female 50 Yard Back
    • 1 - Carter N Singleton [46.78] (Central)
    • 2 - Amelia B. Bodet [1:18.32] (Daphne)
      [11-12] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Jamie E Howard [48.63] (Tallassee)
    • 2 - Carter N Singleton [49.79] (Central)
    • 3 - Amelia B. Bodet [1:15.34] (Daphne)
      [11-12] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Jamie E Howard [44.87] (Tallassee)
      [11-12] Female 50 Yard Free
    • 1 - Jamie E Howard [36.93] (Tallassee)
    • 2 - Carter N Singleton [41.50] (Central)
    • 3 - Amelia B. Bodet [1:03.42] (Daphne)
      [11-12] Male 100 Yard Free
    • 1 - Nathan Steele [1:20.25] (Tallassee)
    • 2 - Tristan DuBose [1:55.32] (Tallassee)
      [11-12] Male 100 Yard IM
    • 1 - Stephen Gill [1:30.55] (Tallassee)
      [11-12] Male 50 Yard Back
    • 1 - Dillion G Hamilton [30.18] (Kent)
    • 2 - Jason Barker [42.21] (Tallassee)
    • 3 - Xian Y. Wan [53.75] (Tuscumbia)
    • 4 - Tristan DuBose [54.25] (Tallassee)
      [11-12] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Dillion G Hamilton [36.57] (Kent)
    • 2 - Stephen Gill [47.53] (Tallassee)
    • 3 - Nathan Steele [51.09] (Tallassee)
    • 4 - Jason Barker [51.94] (Tallassee)
    • 5 - Xian Y. Wan [53.12] (Tuscumbia)
    • 6 - Tristan DuBose [1:04.16] (Tallassee)
      [11-12] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Dillion G Hamilton [31.50] (Kent)
    • 2 - Nathan Steele [42.34] (Tallassee)
    • 3 - Jason Barker [42.41] (Tallassee)
    • 4 - Stephen Gill [42.47] (Tallassee)
    • 5 - Xian Y. Wan [1:02.66] (Tuscumbia)
      [11-12] Male 50 Yard Free
    • 1 - Dillion G Hamilton [28.19] (Kent)
    • 2 - Jason Barker [33.31] (Tallassee)
    • 3 - Stephen Gill [33.38] (Tallassee)
    • 4 - Nathan Steele [34.13] (Tallassee)
    • 5 - Xian Y. Wan [43.34] (Tuscumbia)
    • 6 - Tristan DuBose [43.13] (Tallassee)
      [13-14] Female 100 Yard Free
    • 1 - Lauren A Dial [1:27.35] (Tallassee)
      [13-14] Female 100 Yard IM
    • 1 - Nancy C. Roberts [1:27.32] (Mobile)
      [13-14] Female 50 Yard Back
    • 1 - Nancy C. Roberts [39.25] (Mobile)
      [13-14] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Lauren A Dial [56.37] (Tallassee)
      [13-14] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Nancy C. Roberts [34.94] (Mobile)
      [13-14] Female 50 Yard Free
    • 1 - Nancy C. Roberts [32.28] (Mobile)
    • 2 - Lauren A Dial [38.03] (Tallassee)
      [13-14] Male 100 Yard IM
    • 1 - Colin A. Bodet [1:30.03] (Daphne)
      [13-14] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Colin A. Bodet [49.47] (Daphne)
      [13-14] Male 50 Yard Free
    • 1 - Colin A. Bodet [34.10] (Daphne)
      [15-18] Female 100 Yard Free
    • 2 - Meredith P. Bodet [1:10.81] (Fairhope)
      [15-18] Female 100 Yard IM
    • 1 - Mary-Elizabeth Gill [1:17.25] (Tallassee)
    • 2 - Meredith P. Bodet [1:20.19] (Fairhope)
    • 3 - Dollie Gill [1:20.94] (Tallassee)
      [15-18] Female 50 Yard Back
    • 1 - Dollie Gill [27.21] (Tallassee)
    • 2 - Mary-Elizabeth Gill [35.31] (Tallassee)
    • 3 - Jennifer C Roberts [44.56] (Mobile)
      [15-18] Female 50 Yard Breast
    • 2 - Jennifer C Roberts [52.50] (Mobile)
      [15-18] Female 50 Yard Butterfly
    • 2 - Dollie Gill [34.85] (Tallassee)
    • 3 - Meredith P. Bodet [36.09] (Fairhope)
      [15-18] Female 50 Yard Free
    • 2 - Mary-Elizabeth Gill [30.45] (Tallassee)
    • 3 - Dollie Gill [36.04] (Tallassee)
    • 4 - Jennifer C Roberts [39.97] (Mobile)
      [15-18] Male 100 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales [1:04.37] (Theodore)
      [15-18] Male 100 Yard IM
    • 1 - Brown Gill [1:12.84] (Tallassee)
    • 2 - Rafael Gonzales [1:15.73] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Back
    • 1 - Brown Gill [34.71] (Tallassee)
      [15-18] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Brown Gill [35.50] (Tallassee)
    • 2 - Rafael Gonzales [36.25] (Theodore)
      [15-18] Male 50 Yard Free
    • 1 - Rafael Gonzales [26.87] (Theodore)
      [8 & Under] Female 100 Yard IM
    • 1 - Morgan Steele [2:12.12] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 25 Yard Back
    • 1 - Baylee Swarts [24.10] (Jasper)
    • 2 - Madeline Q Taylor [27.84] (Tallassee)
    • 4 - Kristen Matus [29.60] (Point Clear)
    • 5 - Laura E. Fields [35.09] (Jacksons Gap)
    • 6 - Jordan A Singleton [38.37] (Central)
      [8 & Under] Female 25 Yard Breast
    • 1 - Morgan Steele [26.85] (Tallassee)
    • 2 - Baylee Swarts [27.16] (Jasper)
    • 3 - Kristen Matus [30.72] (Point Clear)
    • 4 - Madeline Q Taylor [42.50] (Tallassee)
    • 6 - Caitlin M. Koterba [1:04.66] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 25 Yard Butterfly
    • 1 - Sarah C Smith [21.94] (Tallassee)
    • 3 - Morgan Steele [27.38] (Tallassee)
    • 4 - Baylee Swarts [27.57] (Jasper)
    • 5 - Kristen Matus [29.10] (Point Clear)
      [8 & Under] Female 25 Yard Free
    • 2 - Baylee Swarts [20.81] (Jasper)
    • 3 - Kristen Matus [21.87] (Point Clear)
    • 4 - Sarah C Smith [22.74] (Tallassee)
    • 6 - Morgan Steele [25.00] (Tallassee)
      [8 & Under] Female 50 Yard Free
    • 3 - Laura E. Fields [1:11.04] (Jacksons Gap)
      [8 & Under] Male 25 Yard Back
    • 1 - Landon DuBose [25.38] (Tallassee)
    • 2 - Jackson C. Mathis [25.62] (Tallassee)
    • 3 - Hamilton Gill [28.54] (Tallassee)
    • 4 - Brandt Gooden [32.37] (Trussville)
    • 5 - Aaron J Holt [36.00] (Notasulga)
      [8 & Under] Male 25 Yard Breast
    • 1 - Jackson C. Mathis [29.76] (Tallassee)
    • 2 - Landon DuBose [30.10] (Tallassee)
    • 3 - Brandt Gooden [33.57] (Trussville)
    • 4 - Goldon Gill [34.37] (Tallassee)
    • 5 - Parker R Neighbors [55.78] (Tallassee)
      [8 & Under] Male 25 Yard Butterfly
    • 1 - Jackson C. Mathis [27.47] (Tallassee)
    • 2 - Brandt Gooden [32.87] (Trussville)
    • 3 - Hamilton Gill [38.25] (Tallassee)
    • 4 - Parker R Neighbors [39.19] (Tallassee)
    • 5 - Jamie Singleton [58.19] (Central)
      [8 & Under] Male 25 Yard Free
    • 1 - Landon DuBose [22.40] (Tallassee)
    • 2 - Brandt Gooden [22.94] (Trussville)
    • 3 - Jackson C. Mathis [23.44] (Tallassee)
    • 4 - Goldon Gill [26.53] (Tallassee)
    • 5 - Hamilton Gill [26.85] (Tallassee)
    • 6 - Aaron J Holt [27.25] (Notasulga)
      [8 & Under] Male 50 Yard Free
    • 1 - Landon DuBose [54.53] (Tallassee)
    • 2 - Hamilton Gill [1:06.25] (Tallassee)
      [9-10] Female 100 Yard Free
    • 1 - Anna-Kate Bolen [1:15.37] (Jackson)
    • 3 - Brittany D. Davis [1:50.15] (Tallassee)
      [9-10] Female 100 Yard IM
    • 1 - Anna-Kate Bolen [1:31.97] (Jackson)
    • 2 - Ciera Eason [1:43.15] (Tuskegee)
    • 3 - Margaret Ollinger [1:46.36] (Fairhope)
    • 4 - Jillian Clark [2:06.29] (Tallassee)
    • 5 - Caitlin Williams [2:18.75] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Back
    • 1 - Margaret Ollinger [47.91] (Fairhope)
    • 3 - Jillian Clark [52.22] (Tallassee)
    • 4 - Christy E Britt [54.19] (Tallassee)
    • 5 - Caitlin Williams [1:03.37] (Tallassee)
    • 6 - Courtney A. Koterba [1:06.40] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Breast
    • 1 - Ciera Eason [54.91] (Tuskegee)
    • 2 - Margaret Ollinger [55.14] (Fairhope)
    • 3 - Brittany D. Davis [57.88] (Tallassee)
    • 4 - Courtney A. Koterba [1:00.78] (Tallassee)
    • 5 - Christy E Britt [1:04.36] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Butterfly
    • 1 - Anna-Kate Bolen [41.84] (Jackson)
    • 2 - Ciera Eason [51.84] (Tuskegee)
    • 4 - Brittany D. Davis [1:07.03] (Tallassee)
    • 5 - Caitlin Williams [1:07.43] (Tallassee)
      [9-10] Female 50 Yard Free
    • 1 - Anna-Kate Bolen [32.69] (Jackson)
    • 3 - Ciera Eason [38.41] (Tuskegee)
    • 4 - Margaret Ollinger [40.78] (Fairhope)
    • 5 - Brittany D. Davis [47.38] (Tallassee)
      [9-10] Male 100 Yard Free
    • 1 - Eli Matthews [1:22.47] (Jasper)
    • 2 - Daniel K. Stapleton [1:25.47] (Gulf Shores)
    • 3 - Jordan Steele [1:38.66] (Tallassee)
      [9-10] Male 100 Yard IM
    • 1 - Sawyer L Smith [1:21.54] (Jasper)
    • 2 - Daniel K. Stapleton [1:45.06] (Gulf Shores)
    • 3 - Seth Fox [1:56.88] (Trussville)
    • 4 - Dalton H. Bodet [2:01.53] (Daphne)
      [9-10] Male 50 Yard Back
    • 1 - Seth Fox [52.53] (Trussville)
    • 2 - Jordan Steele [59.47] (Tallassee)
    • 3 - Dalton H. Bodet [1:00.13] (Daphne)
    • 4 - James T Holt [1:16.66] (Notasulga)
      [9-10] Male 50 Yard Breast
    • 1 - Sawyer L Smith [45.78] (Jasper)
    • 2 - Eli Matthews [48.82] (Jasper)
    • 3 - Dalton H. Bodet [1:02.71] (Daphne)
    • 4 - James T Holt [1:07.60] (Notasulga)
      [9-10] Male 50 Yard Butterfly
    • 1 - Sawyer L Smith [36.41] (Jasper)
    • 2 - Daniel K. Stapleton [51.28] (Gulf Shores)
    • 3 - Jordan Steele [1:08.66] (Tallassee)
    • 4 - James T Holt [1:35.00] (Notasulga)
      [9-10] Male 50 Yard Free
    • 1 - Sawyer L Smith [32.06] (Jasper)
    • 2 - Eli Matthews [37.41] (Jasper)
    • 3 - Daniel K. Stapleton [37.75] (Gulf Shores)
    • 4 - Seth Fox [37.78] (Trussville)
    • 5 - Jordan Steele [43.22] (Tallassee)
    • 6 - James T Holt [46.25] (Notasulga)

    Swimming-US Masters Results

      [25-29] Female 100 Yard Back
    • 1 - Linsey B Flowers [1:26.62] (Decatur)
      [25-29] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Evelyn L Arterburn [1:31.09] (Hartselle)
      [25-29] Female 100 Yard Butterfly
    • 1 - Linsey B Flowers [1:29.09] (Decatur)
      [25-29] Female 100 Yard Free
    • 1 - Evelyn L Arterburn [1:11.33] (Hartselle)
      [25-29] Female 200 Yard IM
    • 1 - Evelyn L Arterburn [2:56.83] (Hartselle)
    • 2 - Linsey B Flowers [3:11.65] (Decatur)
      [25-29] Female 50 Yard Free
    • 1 - Linsey B Flowers [30.56] (Decatur)
    • 2 - Evelyn L Arterburn [31.01] (Hartselle)
      [35-39] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Trin Ollinger [1:37.19] (Fairhope)
      [35-39] Female 100 Yard Free
    • 1 - Trin Ollinger [1;22.89] (Fairhope)
      [35-39] Female 200 Yard IM
    • 1 - Trin Ollinger [4:02.45] (Fairhope)
      [35-39] Female 50 Yard Free
    • 1 - Trin Ollinger [33.53] (Fairhope)
      [35-39] Male 100 Yard Free
    • 1 - Ellis Ollinger [1:18.56] (Fairhope)
      [35-39] Male 200 Yard Free
    • 1 - Ellis Ollinger [3:13.09] (Fairhope)
      [35-39] Male 50 Yard Free
    • 1 - Ellis Ollinger [34.18] (Fairhope)
      [35-39] Male 500 Yard Free
    • 1 - Ellis Ollinger [9:06.91] (Fairhope)
      [40-44] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Anne Bodet [1:36.13] (Fairhope)
      [40-44] Female 100 Yard Free
    • 1 - Anne Bodet [1:24.15] (Fairhope)
      [40-44] Female 200 Yard IM
    • 1 - Anne Bodet [3:43.57] (Fairhope)
      [40-44] Female 50 Yard Free
    • 1 - Anne Bodet [35.50] (Fairhope)
      [45-49] Female 100 Yard Back
    • 1 - Claudia C. Marshall [1:35.43] (Mobile)
      [45-49] Female 100 Yard Breast
    • 1 - Claudia C. Marshall [1:50.93] (Mobile)
      [45-49] Female 100 Yard Free
    • 1 - Claudia C. Marshall [1:16.44] (Mobile)
      [45-49] Female 50 Yard Free
    • 1 - Claudia C. Marshall [33.66] (Mobile)
      [45-49] Female 500 Yard Free
    • 1 - Claudia C. Marshall [7:41.66] (Mobile)
      [50-54] Male 100 Yard Free
    • 1 - David L. Jones [1:12.29] (Guntersville)
    • 2 - Jeffrey L Steele [1:15.62] (Tallassee)
    • 3 - Zeno Haselden [1:22.69] (Sheffield)
      [50-54] Male 200 Yard Free
    • 1 - David L. Jones [2:45.03] (Guntersville)
    • 2 - Zeno Haselden [3:04.19] (Sheffield)
      [50-54] Male 200 Yard IM
    • 1 - Jeffrey L Steele [3:39.53] (Tallassee)
      [50-54] Male 50 Yard Free
    • 1 - Jeffrey L Steele [30.66] (Tallassee)
    • 2 - David L. Jones [32.43] (Guntersville)
    • 3 - Zeno Haselden [33.84] (Sheffield)
      [50-54] Male 500 Yard Free
    • 1 - Zeno Haselden [9:19.88] (Sheffield)
      [60-64] Male 100 Yard Back
    • 1 - Coke A. Ellington [1:37.13] (Montgomery)
      [60-64] Male 200 Yard IM
    • 1 - Coke A. Ellington [3:29.17] (Montgomery)
      [60-64] Male 50 Yard Free
    • 1 - Coke A. Ellington [33.43] (Montgomery)
      [60-64] Male 500 Yard Free
    • 1 - Coke A. Ellington [8:30.10] (Montgomery)

    Swimming-USA Results

      [11-12] Female 100 Free
    • 1 - Anna S Nicholson [1:10.47] (Jasper)
    • 2 - Halee Wright [1:15.59] (Arley)
      [11-12] Female 100 IM
    • 1 - Anna S Nicholson [1:20.19] (Jasper)
    • 2 - Halee Wright [1:29.65] (Arley)
    • 3 - Jamecia A Sims [2:05.00] (Dixiana)
      [11-12] Female 50 Back
    • 1 - Anna S Nicholson [35.85] (Jasper)
    • 2 - Jamecia A Sims [58.97] (Dixiana)
      [11-12] Female 50 Breast
    • 1 - Halee Wright [41.56] (Arley)
    • 2 - Jamecia A Sims [52.31] (Dixiana)
      [11-12] Female 50 Fly
    • 1 - Anna S Nicholson [34.57] (Jasper)
      [11-12] Female 50 Free
    • 1 - Halee Wright [32.47] (Arley)
    • 2 - Jamecia A Sims [40.35] (Dixiana)
      [11-12] Male 100 Free
    • 1 - Joseph Harris [1:08.56] (Jasper)
    • 2 - Josiah Robinson [1:17.35] (Parrish)
      [11-12] Male 100 IM
    • 1 - J.D. D. Powell [1:01.78] (Spanish Fort)
    • 2 - Matthew E Kennedy [1:11.59] (Jasper)
    • 3 - Joseph Harris [1:17.01] (Jasper)
    • 4 - Josiah Robinson [1:27.88] (Parrish)
      [11-12] Male 50 Back
    • 1 - J.D. D. Powell [29.03] (Spanish Fort)
    • 2 - Matthew E Kennedy [34.56] (Jasper)
    • 3 - Logan L Black [43.56] (Jasper)
      [11-12] Male 50 Breast
    • 1 - J.D. D. Powell [33.06] (Spanish Fort)
    • 2 - Matthew E Kennedy [35.32] (Jasper)
    • 3 - Joseph Harris [38.35] (Jasper)
    • 4 - Josiah Robinson [45.47] (Parrish)
    • 5 - Logan L Black [48.07] (Jasper)
      [11-12] Male 50 Fly
    • 1 - J.D. D. Powell [27.35] (Spanish Fort)
    • 2 - Matthew E Kennedy [29.40] (Jasper)
    • 3 - Josiah Robinson [37.05] (Parrish)
    • 4 - Logan L Black [45.47] (Jasper)
      [11-12] Male 50 Free
    • 1 - Joseph Harris [29.03] (Jasper)
    • 2 - Logan L Black [36.82] (Jasper)
      [13-14] Female 100 Free
    • 1 - Mallory J Maloy [1:09.07] (Jasper)
    • 2 - Jeannie E. Marshall [1:07.78] (Mobile)
    • 3 - Kelsey Woodman [1:09.07] (Jasper)
      [13-14] Female 100 IM
    • 1 - Mallory J Maloy [1:12.75] (Jasper)
    • 2 - Jeannie E. Marshall [1:17.21] (Mobile)
    • 3 - Kelsey Woodman [1:18.62] (Jasper)
    • 4 - Madison L Minderhout [1:33.78] (Jasper)
      [13-14] Female 50 Back
    • 1 - Kelsey Woodman [35.28] (Jasper)
    • 2 - Madison L Minderhout [44.94] (Jasper)
      [13-14] Female 50 Breast
    • 1 - Mallory J Maloy [37.78] (Jasper)
    • 2 - Kelsey Woodman [39.28] (Jasper)
      [13-14] Female 50 Fly
    • 1 - Jeannie E. Marshall [32.43] (Mobile)
    • 2 - Madison L Minderhout [38.09] (Jasper)
      [13-14] Female 50 Free
    • 1 - Mallory J Maloy [28.69] (Jasper)
    • 2 - Jeannie E. Marshall [28.88] (Mobile)
    • 3 - Kelsey Woodman [30.18] (Jasper)
    • 4 - Madison L Minderhout [35.25] (Jasper)
      [13-14] Male 100 Free
    • 1 - Charles R Odle [1:04.47] (Jasper)
      [13-14] Male 50 Back
    • 1 - Andrew Harris [29.94] (Jasper)
    • 2 - Charles R Odle [34.32] (Jasper)
      [13-14] Male 50 Breast
    • 1 - Andrew Harris [41.22] (Jasper)
      [13-14] Male 50 Fly
    • 1 - Andrew Harris [29.03] (Jasper)
    • 2 - Charles R Odle [34.94] (Jasper)
      [13-14] Male 50 Free
    • 1 - Andrew Harris [24.93] (Jasper)
    • 2 - Charles R Odle [28.84] (Jasper)
      [8 & Under] Female 100 IM
    • 1 - Hannah Addison [1:36.68] (Jasper)
    • 2 - Holley E Spivy [1:54.94] (Dora)
      [8 & Under] Female 25 Back
    • 1 - Laura M Harrell [19.31] (Jasper)
    • 2 - Kaitlyn E Cronin [19.53] (Daphne)
    • 3 - Hannah Addison [19.97] (Jasper)
    • 4 - Holley E Spivy [26.41] (Dora)
    • 5 - Carlee Muncher [32.65] (Jasper)
    • 6 - Morgan V Johnston [37.12] (Bakerhill)
      [8 & Under] Female 25 Breast
    • 1 - Laura M Harrell [21.49] (Jasper)
    • 2 - Kaitlyn E Cronin [23.59] (Daphne)
    • 3 - Carlee Muncher [34.08] (Jasper)
    • 4 - Morgan V Johnston [44.09] (Bakerhill)
      [8 & Under] Female 25 Butterfly
    • 1 - Laura M Harrell [16.72] (Jasper)
    • 2 - Hannah Addison [18.00] (Jasper)
    • 3 - Kaitlyn E Cronin [21.52] (Daphne)
    • 4 - Holley E Spivy [22.22] (Dora)
    • 5 - Carlee Muncher [28.12] (Jasper)
      [8 & Under] Female 25 Free
    • 1 - Laura M Harrell [15.18] (Jasper)
    • 2 - Kaitlyn E Cronin [17.09] (Daphne)
    • 3 - Carlee Muncher [23.03] (Jasper)
    • 4 - Anna K. Garner [24.56] (Jasper)
    • 5 - Morgan V Johnston [26.25] (Bakerhill)
      [8 & Under] Female 50 Free
    • 1 - Hannah Addison [36.37] (Jasper)
    • 2 - Holley E Spivy [42.99] (Dora)
    • 3 - Morgan V Johnston [1:03.81] (Bakerhill)
      [8 & Under] Male 100 IM
    • 1 - Richard A. Johnston [1:38.66] (Bakerhill)
      [8 & Under] Male 25 Back
    • 1 - Issac Robinson [21.66] (Parrish)
    • 2 - Matthew Solomon [27.59] (Florence)
    • 3 - Sawyer Nicholson [32.09] (Jasper)
      [8 & Under] Male 25 Breast
    • 1 - Richard A. Johnston [23.97] (Bakerhill)
    • 2 - Issac Robinson [25.72] (Parrish)
    • 3 - Matthew Solomon [30.75] (Florence)
    • 4 - Sawyer Nicholson [40.47] (Jasper)
      [8 & Under] Male 25 Butterfly
    • 1 - Issac Robinson [22.34] (Parrish)
    • 2 - Matthew Solomon [26.53] (Florence)
    • 3 - Sawyer Nicholson [32.43] (Jasper)
      [8 & Under] Male 25 Free
    • 1 - Richard A. Johnston [15.56] (Bakerhill)
    • 2 - Issac Robinson [16.37] (Parrish)
    • 3 - Matthew Solomon [22.23] (Florence)
    • 4 - Sawyer Nicholson [24.90] (Jasper)
      [8 & Under] Male 50 Free
    • 1 - Richard A. Johnston [37.47] (Bakerhill)
      [9-10] Female 100 Free
    • 1 - Micaela M. Duncan [1:14.68] (Florence)
    • 2 - Caitlyn J Muncher [1:19.12] (Jasper)
    • 3 - Sara K Nicholson [1:20.73] (Jasper)
    • 4 - Therese Solomon [1:24.19] (Florence)
      [9-10] Female 100 IM
    • 1 - Mary K Harrell [1:26.22] (Jasper)
    • 2 - Caitlyn J Muncher [1:27.57] (Jasper)
    • 3 - Micaela M. Duncan [1:30.62] (Florence)
    • 4 - Therese Solomon [1:38.78] (Florence)
      [9-10] Female 50 Back
    • 1 - Micaela M. Duncan [43.66] (Florence)
      [9-10] Female 50 Breast
    • 1 - Mary K Harrell [44.28] (Jasper)
    • 2 - Caitlyn J Muncher [45.73] (Jasper)
    • 3 - Sara K Nicholson [49.41] (Jasper)
    • 4 - Therese Solomon [53.03] (Florence)
      [9-10] Female 50 Fly
    • 1 - Caitlyn J Muncher [39.63] (Jasper)
    • 2 - Therese Solomon [42.67] (Florence)
    • 3 - Mary K Harrell [43.13] (Jasper)
    • 4 - Micaela M. Duncan [43.79] (Florence)
      [9-10] Female 50 Free
    • 1 - Mary K Harrell [33.38] (Jasper)
    • 2 - Sara K Nicholson [36.41] (Jasper)
      [9-10] Male 100 Free
    • 1 - Daniel W. Huang [1:10.23] (Muscle Shoals)
    • 2 - Benjimen T Johnston [1:22.78] (Bakerhill)
      [9-10] Male 100 IM
    • 1 - Daniel W. Huang [1:20.10] (Muscle Shoals)
    • 2 - Tyler A. Powell [1:20.56] (Spanish Fort)
    • 3 - William M. Gibson [1:25.63] (Bakerhill)
    • 4 - Benjimen T Johnston [1:36.53] (Bakerhill)
      [9-10] Male 50 Back
    • 1 - Tyler A. Powell [37.00] (Spanish Fort)
    • 2 - Daniel W. Huang [37.38] (Muscle Shoals)
    • 3 - William M. Gibson [39.68] (Bakerhill)
    • 4 - Lee Wade [51.11] (Jasper)
      [9-10] Male 50 Breast
    • 1 - William M. Gibson [43.35] (Bakerhill)
    • 2 - Tyler A. Powell [43.40] (Spanish Fort)
    • 3 - Benjimen T Johnston [51.84] (Bakerhill)
    • 4 - Lee Wade [52.65] (Jasper)
      [9-10] Male 50 Fly
    • 1 - Daniel W. Huang [35.75] (Muscle Shoals)
    • 2 - William M. Gibson [36.14] (Bakerhill)
    • 3 - Tyler A. Powell [36.25] (Spanish Fort)
    • 4 - Lee Wade [1:13.93] (Jasper)
      [9-10] Male 50 Free
    • 1 - Benjimen T Johnston [35.28] (Bakerhill)
    • 2 - Lee Wade [40.97] (Jasper)

    Alabama State Games Hospitality Patrons

    The Alabama State Games Hospitality Patrons support the games by donating equipment, food for volunteers and supplies as well as monetary donations. We would never be able to pull of the Alabama State Games without these organizations. Please take the time to support these fine companies.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Reaching the leaders of tomorrow...today!
    TOP
    No Errors occurred during this session.